Take a fresh look at your lifestyle.

Abdul Kadir Khan: ବିଶ୍ବର ଥିଲେ ଖତରନାକ ବୈଜ୍ଞାନିକ !

0 927

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Abdul Kadir Khan: ୨୦୦୩ ମସିହା, ୧୧ ଡିସେମ୍ବରର କଥା। ଆମେରିକା ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ସିଆଇଏ ଓ ବ୍ରିତାନୀ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ର ଅଧିକାରୀମାନେ ଲିବିଆରେ ଏକ ସିକ୍ରେଟ ବିମାନରେ ଉଡ଼ାଣ ଭରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ଅଧା ଡର୍ଜନ ଲଫାପାର ଏକ ବଣ୍ଡଲ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଟିମ ଲିବିଆଇର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ, ଏକ ଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଅପରେସନ ପାଇଁ। ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାୟ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା ଟିମ…ତେବେ ଉକ୍ତ ଲଫାପା ଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବା ମାତ୍ରେ ଅନେକ ପ୍ରମାଣ ମିଳିବା ସହିତ ଏକ ପରମାଣୁ ହତିଆରର ଏକ ବ୍ଲ୍ୟୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ହସ୍ତଗତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏ ସବୁର ମୁଖ୍ୟ ନାୟକ ଥିଲେ ଅବ୍ଦୁଲ କାଦିର ଖାନ ।

ଗତ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ସୁରକ୍ଷା ଜଗତରେ ଅବ୍ଦୁଲ କାଦିର ଖାନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ। ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧର କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିଥିଲା। ସେଠାରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିଲେ – ଗୋଟିଏରେ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ: pandora papers: ୭୦୦ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଢିବ ଅଡ଼ୁଆ

ସିଆଇଏର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜର୍ଜ ଟେନେଟ ଖାନଙ୍କୁ ‘ଓସାମା ବିନ୍ ଲାଡେନ ଭଳି ବିପଜ୍ଜନକ’ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ବଡ଼ ତୁଳନା, କାରଣ ଓସମା ବିନ୍ ଲାଡେନ ୧୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ୨୦୦୧ରେ ଆମେରିକାରେ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ ଅବ୍ଦୁଲ କାଦର ଖାନ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗୁପ୍ତଚର ଜଗତର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ଦେଶରେ ହିରୋ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା କେବଳ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଜଟିଳତାକୁ ଦର୍ଶାଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ମଧ୍ୟ କହିଥାଏ ।

୧୯୭୦ଦଶକରେ ଖାନ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ସେ ପରମାଣୁ ଗୁପ୍ତଚର ଭାବରେ ୟୁରୋପକୁ ଆସି ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ ସେ ଗୁପ୍ତଚର ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ଭାରତର ପରାଜୟ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବୋମା ତିଆରି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତୀବ୍ର କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଭାରତର ଆଣବିକ ପ୍ରଗତିକୁ ଭୟ କରୁଥିଲା। ୟୁରୋପରେ ୟୁରାନିୟମ୍ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଖାନ ଏକ ସେଣ୍ଟ୍ରିଫୁଗ୍ ତିଆରି କରୁଥିବା ଏକ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ତିଆରି ପାଇଁ ସମୃଦ୍ଧ ୟୁରାନିୟମ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଯଦି ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ସମୃଦ୍ଧ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ବୋମା ତିଆରିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଖାନ ଏହି କମ୍ପାନୀର ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ସେଣ୍ଟ୍ରିଫୁଗର ଡିଜାଇନ୍ କପି କରି ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ଗୁପ୍ତ ନେଟୱାର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ୟୁରୋପୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଲୋକମାନେ ଆବଶ୍ୟକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୋଗାଉଥିଲେ।

ପଶ୍ଚିମ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଶତ୍ରୁ ଥିଲେ ଅବଦୁଲ
ଖାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ପରମାଣୁ ବୋମାର ‘ପିତା’ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେ ଏହା ପଛରେ ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ସେ ନିଜ କାହାଣୀକୁ ଯତ୍ନର ସହ ବିକଶିତ କରିଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ‘ଜାତୀୟ ହିରୋ’ କରିପାରିଥିଲା ​​ଯିଏ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଥିବା ବିପଦରୁ ପାକିସ୍ତାନର ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରମାଣୁ ବୋମା ତିଆରି କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଉଦ୍ଭାବନ ଅବ୍ଦୁଲଙ୍କୁ ବେଶ ସୁନାମ ଦେଇଥିଲା।​ ଆମଦାନୀ ପରେ ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନେଟୱାର୍କକୁ ରୂପାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ସେ ଅନେକ ଦେଶ ସହିତ କାରବାର କରୁଥିବା ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଚେହେରା ହୋଇଗଲେ । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡିକ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ‘ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ରାଜ୍ୟ’ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପ୍ରବୃତ୍ତି ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ।

ସମ୍ପ୍ରତି, ଇରାନର ନାଟାନଜ୍ ଆଣବିକ କାରଖାନାର ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଅବଦୁଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ବୈଠକରେ ଖାନଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଏକ ମୂଲ୍ୟ ତାଲିକା ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଯାହା ମୂଳତଃ ଏକ ମେନୁ ଯାହା ଇରାନ ଅର୍ଡର କରିପାରିବ। ଖାନ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। ମିସାଇଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ପାରଦର୍ଶିତା ବଦଳରେ ପରମାଣୁ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କାରବାର ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ଏହି କାରବାରରେ ଥିବା ଅନେକ ରହସ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ, ଯାହା ସର୍ବଦା ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଥିଲା, ଖାନ ନିଜେ ଏହି କାରବାର କରୁଛନ୍ତି ନା ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ। ବିଶେଷ କରି ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଚୁକ୍ତି, ସମସ୍ତ ସୂଚକ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ସରକାର କେବଳ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନଥିଲେ, ବରଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା ।

ବେଳେବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ ଖାନ କେବଳ ଟଙ୍କା ପରେ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ବୁଝିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ। ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ସେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ଏକଚାଟିଆ ରାଜ୍ୟକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ସେ କହିଥଲେ ଯେ କାହିଁକି କେବଳ ଅଳ୍ପ କେତେକ ଦେଶକୁ ଏପରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ବାକି ସବୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ? ସେ ଏହାକୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର କପଟ ବୋଲି କହୁଥିଲେ।

ସେ କହିଥିଲେ, ମୁଁ ଜଣେ ମୂର୍ଖ ନୁହେଁ। ସେମାନେ ମୋତେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ମୋ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭିତ୍ତିହୀନ ଏବଂ ଭୁଲ ଅଭିଯୋଗ କର କାରଣ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ରଣନୀତିକ ଯୋଜନାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ଅବଦୁଲଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିବାବେଳେ, ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ତାଙ୍କ ନେଟୱାର୍କର କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲି, ମୁଁ ଭାବିଲି ଏହି ଲୋକମାନେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ୧୯୯୦ ଦଶକରେ ଲିବିଆର ଚୁକ୍ତି ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପତନର ଆରମ୍ଭ ଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.