Take a fresh look at your lifestyle.

ଆଫଗନ ସିନେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ କୋହଭରା ଚିଠି: ଆଶ୍ବାସନା ଦିଅ ନାହିଁ, ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ବିଶ୍ବସ୍ତରରେ ସ୍ବର ଉଠାଅ

0 512

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତାଲିବାନ (Taliban) କବଳରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ (Afghanistan। ମହିଳା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଛୁଆଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଖେଳାଳିଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଭିନେତା, ଅଭିନେତ୍ରୀ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଶିଳ୍ପପତି ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଜୀବନକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା (Afghanistan Cinema Director) ସାହାରା କରିମି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ସହାୟତା ଲୋଡିଛନ୍ତି ।

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାହାରା କରିମି ତାଙ୍କ ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା ନେଇ ବେଶ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସାହାରା କରିମି ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ସିନେମା ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ନିଜର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠିରେ ସେ ଯଥାସମ୍ଭବ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ଭାବେ ଅଂଶୀଦାର ହେବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେବେଠାରୁ ଏହି ଚିଠିକୁ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ଚିଠିକୁ ବଲିଉଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅନୁରାଗ କାଶ୍ୟପ ନିଜ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି।

ସେ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ମୋର ନାମ ସାହାରା କରିମି । ମୁଁ ଜଣେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ବର୍ତ୍ତମାନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ। ଯାହା ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏକମାତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କମ୍ପାନୀ ଅଟେ | ମୁଁ ଏକ ଦୁଃଖଭରା ହୃଦୟ ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟର ଆଶା ନେଇ ଏହା ଲେଖୁଛି ଯେ ତୁମେ ମୋର ସୁନ୍ଦର ଦେଶକୁ ତାଲିବାନରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇବେ। ତାଲିବାନ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଦଖଲ କରିଛି। ସେମାନେ ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ସେମାନେ ଅନେକ ପିଲାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିଲେ, ପୋଷାକ ପରିଧାନ ନାମରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ସେମାନେ ଆମର ପ୍ରିୟ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ବୋଲି ସେ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କବିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସେ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ସ୍ଥାନନ୍ତର କରିଥିଲେ। ଏହି ରାଜ୍ୟରୁ ପଳାଇବା ପରେ ଲୋକମାନେ କାବୁଲର ଏକ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି।

ସେହି କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅନେକ ଛୋଟଛୁଆ ରହିଛନ୍ତି । କ୍ଷାର ଅଭାବରୁ କ୍ୟାମ୍ପରେ ପିଲାମାନେ ମୃତପ୍ରାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାନବିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖା ଦେଇଛି । ତଥାପି ବିଶ୍ୱ ନୀରବ ରହିଛି। ଏହି ନୀରବତା ପାଇଁ ଆମେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଜାଣୁ ଏହା ନ୍ୟାୟଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ଆମେ ଜାଣୁ ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ଛାଡିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭୁଲ। ଆମେ ତୁମର ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରୁ। ମୋ ଦେଶରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଭାବରେ ମୁଁ ଯାହା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛି ତାହା ଭାଙ୍ଗିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଯଦି ତାଲିବାନ କ୍ଷମତା ଗ୍ରହଣ କରେ, ତେବେ ସେମାନେ ସମସ୍ତ କଳା, ସିନେମା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବେ। ମୁଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତାମାନେ ତାଙ୍କ ହିଟ୍ ତାଲିକାରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇପାରନ୍ତି। ସେମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବେ ଏବଂ ଆମର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ଚୁପ୍ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ସେ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି କି ମୁଁ ଏହି ଜଗତକୁ ବୁଝିପାରୁ ନାହିଁ। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ଏହି ନୀରବତାକୁ ମୁଁ ବୁଝିପାରୁ ନାହିଁ । ମୁଁ ଠିଆ ହୋଇ ମୋ ଦେଶ ପାଇଁ ଲଢିବି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏକୁଟିଆ କରି ପାରିବି ନାହିଁ। ମୁଁ ତୁମ ପରି ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଚାହୁଁଛି । ଆମ ସହିତ ଯାହା ଘଟୁଛି ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଏହି ଜଗତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କର। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ତୁମ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହି ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କର । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବାହାରେ ଆମର ସ୍ବରକୁ ମଜବୁତ କର। ଯଦି ତାଲିବାନ କାବୁଲକୁ କାବୁ କରେ, ତେବେ ଆମର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଯୋଗାଯୋଗର ମାଧ୍ୟମ ରହିବ ନାହିଁ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମହିଳା, ଶିଶୁ, କଳାକାର ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଆମର ସମର୍ଥନ ଏବଂ ସ୍ୱର ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସାହାଯ୍ୟ | ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଏହି ଦୁନିଆ ଛାଡିବାକୁ ଦୟାକରି ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ | କାବୁଲ ତାଲିବାନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ। ଆମର କେବଳ କିଛି ଦିନ ଅଛି | ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଧନ୍ୟବାଦ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କାବୁଲ ସମେତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଲିବାନ ନିଜର ଜାହିର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିସାରିଛି । କାବୁଲ ଅକ୍ତିଆର ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ, ନେତା, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସମସ୍ତେ ଦେଶ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.