Take a fresh look at your lifestyle.

ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଭେଟେରାନ, ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସକୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା

0 415

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼: ନୂଆ ବର୍ଷରେ ପଞ୍ଜାବରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ପଞ୍ଜାବରେ ନିଜର ଆଧାରକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି। ଏହି ଧାରାବାହିକରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପଞ୍ଜାବ ରାଜନୀତିରେ ବିଜେପି ଏକ ବଡ ଧକ୍କା ଦେଇଛି। ଦୁଇ ବିଧାୟକ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାରେ ବିଜେପି ସଫଳ ହୋଇଛି ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ମଜବୁତ କରିଛି। ଏହା ସହିତ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଦୀନେଶ ମୋଙ୍ଗିଆ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସମସ୍ତେ ବିଜିପି ନେତା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଶେଖୱାଟ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଦୁଶ୍ୟନ୍ତ ଗୌତମଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜେପି ଏହାର ଆଧାରକୁ ମଜବୁତ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ କଂଗ୍ରେସ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ଉଭୟ ବିଧାୟକ କଂଗ୍ରେସର। ଯେଉଁଥିରେ ଫତେହଜଙ୍ଗ ସିଂ ବାଜୱା କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ କାଦିଆନ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ବିଧାୟକ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଶ୍ରୀ ହରଗୋବିନ୍ଦପୁରର ବଲୱିନ୍ଦର ସିଂ ଲାଡି ହେଉଛନ୍ତି ବିଧାୟକ। ଏହା ସହିତ ମଙ୍ଗଳବାର ଅକାଳିର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଗୁରୁଟେଜ ସିଂ ଖୁଦିଆନା, ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ରାଜଦେବ ସିଂ ଖାଲସା, ଅକାଲୀ ନେତା ଜଗଦୀପ ସିଂ, ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ମଧୁମିତ ସିଂ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଦିନେଶ ମୋଙ୍ଗିଆ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦୁଇ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଭେଟେରାନଙ୍କୁ ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରି ବିଜେପି ମଙ୍ଗଳବାର ପଞ୍ଜାବ ରାଜନୀତିରେ ଏକ ବଡ଼ ଧକ୍କା ଦେଇନାହିଁ, ବରଂ ସଂଗଠନକୁ ମଜବୁତ ରଖିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି। ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ବାଜୱାଙ୍କ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱାରା ଛାଇ ଯାଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ ଫତେହଜଙ୍ଗ ସିଂ ବାଜୱା ହେଉଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ସିଂ ବାଜୱାଙ୍କ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରୁ ଏବଂ କାଦିଆ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ବିଧାୟକ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଆସନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଯୁଦ୍ଧ ଲାଗିଛି। ଯାହା ଅଧୀନରେ ଉଭୟ ଭାଇ ଏହି ଆସନରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ନବଜୋତ ସିଦ୍ଧୁ ଫତେହଜଙ୍ଗଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ରାଲି କରି ଏହି ଆସନରୁ ଫତେହଜଙ୍ଗଙ୍କୁ ଜିତିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫତେହଜଙ୍ଗଙ୍କ ଦଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସକୁ ଅସହଜ କରିପାରେ। ଏଥି ସହିତ, ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଫତେହଜଙ୍ଗ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପଞ୍ଜାବର ମାଜା ଅଞ୍ଚଳରେ ଫତେହଜଙ୍ଗର ଏକ ସମର୍ଥନ ଆଧାର ଅଛି। ଯାହାର ବିଜେପି ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଲାଭ କରିପାରିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.