Take a fresh look at your lifestyle.

Himachal Pradesh New CM: କିଏ ଏହି ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂହ ସୁକ୍ଖୁ, ଯାହାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ହାତୀ ଢାଳିଛି ସୁନା କଳସ

0 3,464

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Sukhvinder Singh Sukhu New CM: ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ସଂଘର୍ଷ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂ ସୁଖୁଙ୍କ ନାମରେ ମୋହର ମାରିଛି। ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ଦେଢଟା ସମୟରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୧୫ତମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସୁଖବିନ୍ଦର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଶିମଲାର ରିଜ୍ ମୈଦାନରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡ଼ଗେଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବଡ ନେତା ଯୋଗଦେବାର ସୂଚନା ରହିଛି। ହିମାଚଳ ରାଜନୀତିରେ ପୂର୍ବତନ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବୀରଭଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ପରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ପ୍ରତିଭା ସିଂଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ଜୋର ଧରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂ ସୁଖୁଙ୍କ ନାମ ଚୂଡାନ୍ତ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଝଟକା ଦେଇଥିଲେ। ଛାତ୍ର ସମୟରୁ ରାଜନୀତିରେ ବେଶ ସକ୍ରିୟ ରହିଛନ୍ତି ସୁଖବିନ୍ଦର। ସେ NSUI ରୁ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଶିମଲାରୁ ଆଇନରେ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି।

ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂହ ସୁଖୁ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ନିଜେ ସଞ୍ଜୌଲି କଲେଜରେ ପ୍ରତିନିଧି ତଥା ଛାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଂଘର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ସଞ୍ଜୁଲିର ସେଣ୍ଟର ଅଫ୍ ଏକ୍ସଲେନ୍ସ ସରକାରୀ କଲେଜରେ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୮୮ ରୁ ୧୯୯୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ NSUIର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଥିଲେ। ୧୯୯୫ରେ କଂଗ୍ରେସର ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୯୫ରେ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ।

ଚାରିଥର ବିଧାୟକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ
ସିଖୁ ୨୦୦୩ରେ ହିମାଚଳର ନଦୌନ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ୨୦୦୭, ୨୦୧୭ରେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୨୨ରେ କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଆସନରୁ ବିଧାୟକ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୨୦୦୮ରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କରାଯାଇଥିଲା। ୮ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୩ ରୁ ୧୦ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୨ରେ ସେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କମିଟିର ସଭାପତି ତଥା ଟିକେଟ୍ ବଣ୍ଟନ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ତୃଣମୂଳସ୍ତରର ନେତା
ସୁଖୁ ଜଣେ ଡ୍ରାଇଭରର ପୁଅ ଏବଂ ନିଜେ ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା କାଉଣ୍ଟରରେ ବସି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି କାମ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଛବି ତୃଣମୂଳସ୍ତରର ନେତା ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରାଯାଇଥାଏ। ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଦଳୀୟ ସଂଗଠନରେ ରହିଆସିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ବିରୋଧୀଦଳର ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କୁ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ ପୁଣିଥରେ ଭାରତ ଯୋଡା ଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଂଗ୍ରେସକୁ ଯୋଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଖୁଙ୍କ ଚୟନ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରୟାସ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛି।

ହିମାଚଳ ପରିବହନରେ ଡ୍ରାଇଭର ଥିଲେ ସୁକ୍ଖୁଙ୍କ ବାପା
ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂ ସୁକୁଖୁ ୨୬ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୬୪ରେ ହମିରପୁର ଜିଲ୍ଲାର ନଦୌନ ତହସିଲର ସେରା ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତା ରସିଲ ସିଂ ହିମାଚଳ ସଡକ ପରିବହନ ନିଗମ ଶିମଲାରେ ଡ୍ରାଇଭର ଥିଲେ। ଚାରି ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସୁଖ ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ତାନ। ତାଙ୍କର ଜଣେ ଭାଇ ସେନାରୁ ଅବସର ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ୧୧ ଜୁନ୍ ୧୯୯୮ରେ କମଲେଶ ଠାକୁରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.