Take a fresh look at your lifestyle.

ପାକିସ୍ତାନ ଗଲେ ତାଲିବାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଭାରତରେ ଆଲୋଚନା

0 800

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

କାବୁଲ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ତାଲିବାନ ସରକାରର ଅନ୍ତରୀଣ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆମୀର ଖାନ ମୁଟାକି ବୁଧବାର ପାକିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଆମୀର ଖାନ ମୁଟାକି ତିନି ଦିନିଆ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। ଅଗଷ୍ଟରେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କ୍ଷମତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଟାକି ଇସଲାମାବାଦକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିନିଧୀ ମହମ୍ମଦ ସାଦିକ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ନୁର ଖାନ ଏୟାରବେସରେ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଇସଲାମାବାଦରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦୂତାବାସରେ ତାଲିବାନର ପ୍ରତିନିଧି ଶାକୀବ ଅହମ୍ମଦ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Also Read: କଂଗ୍ରେସର ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦ

ଏମାନେ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍, ଋଷ ଏବଂ ଆମେରିକାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସହ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ଟ୍ରାଇକା ପ୍ଲସ୍ ବୈଠକ କରୁଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅର୍ଥାତ ଆଜି ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ଏବଂ ମୁଟାକି ଏହି ଦେଶର ବିଶେଷ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ମୁଟାକି ଏଠାରେ ୨୦ ଜଣିଆ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହିଦୟତୁଲ୍ଲା ବଦ୍ରି, ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରୁଦ୍ଦିନ ଅଜିଜ ଏବଂ ବିମାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବୃଦ୍ଧି, ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା, ଶରଣାର୍ଥୀ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ପାଇଁ ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ।

ତିନି ଦିନିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଶାହ ମହମୁଦ କୁରେଶି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଏଠାରେ କହି ରଖୁ କି ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କୁରେଶି ୨୧ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଯାଇଥିଲେ। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି କାବୁଲ ଗସ୍ତ ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମୁଟାକିଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମୁଟାକିଙ୍କ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଗସ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା କାବୁଲ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭ୍ୟାସ। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଚିନ୍ତାଧାରା ବାଣ୍ଟିଛି ଯାହା ତାଲିବାନ ସରକାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ବୁଧବାର ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବରିଷ୍ଠ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପରିସ୍ଥିତି, ବିଶେଷକରି ସୁରକ୍ଷା ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଏହାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଓ ଏହାର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇଥିଲା। ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଚିବମାନେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସମାଜର ସମସ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଭେଦଭାବହୀନ ତଥା ସମାନ ମାନବିକ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।


Broadcasting India continuously contributing towards bridging the digital divide by providing various languages content to its readers and viewers. It is embracing a holistic way of approaching content, which incorporates Indian values and Western technological expertise.

FOLLOW, LIKE, SUBSCRIBE, SHARE OUR PAGE.
Website link: https://www.broadcastingindia.com/
Youtube link: https://www.youtube.com/channel/UC2Pp1Oa8wEIbs4Sn4D35pXQ
Facebook Link: https://www.facebook.com/broadcastingindia365
#broadcastingindia #vernacular #vernacularnews #vernacularmedia

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.