Take a fresh look at your lifestyle.

ଆପଣଙ୍କୁ କଣ ସାରା ଦିନ ଆସୁଛି କି ନିଦ, ହୋଇପାରେ ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ

0 618

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମେଟ୍ରୋ, ବସ୍ କିମ୍ବା ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଶୋଇ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି କି? ଯଦି ହଁ, ତେବେ ଆପଣ ସାବଧାନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଦିନରେ ଅନେକ ଥର ଶୋଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଦିନରେ ପାୱାର୍ ନ୍ୟାପ ନେବା ଲାଭଦାୟକ, କିନ୍ତୁ ଦିନକୁ ଅନେକ ଥର ଏପରି କରିବା ସାଧାରଣ କଥା ନୁହେଁ। ଏହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ କିମ୍ବା ଷ୍ଟ୍ରୋକ ପରି ଗୁରୁତର ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ସୂଚାଇଥାଏ। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଏହା ବିଷୟରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଜିନିଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ଯାହା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।

ମେଡିକାଲ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାରେ ବାରମ୍ବାର ଶୋଇବା ଉପରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ଗବେଷଣାକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ବାରମ୍ବାର ଶୋଇବା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ (ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ) ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ହୋଇପାରେ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଆମେରିକୀୟ ହାର୍ଟ ଆସୋସିଏସନର ଏକ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ ଯେଉଁମାନେ ବେଳେବେଳେ ଶୋଇଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ୭ ପ୍ରତିଶତ, ଷ୍ଟ୍ରୋକର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା କାରଣରୁ ୯ ପ୍ରତିଶତ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ (ଇସକେମିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍) ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ।

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଦିନରେ ବାରମ୍ବାର ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ, ଷ୍ଟ୍ରୋକର ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ହେତୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ କେବେ ନାପ୍ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଅଧ୍ୟୟନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ବିକାଶ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଶୋଇବା ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦ କାରଣ ଅଟେ। ଶୋଇବା ରକ୍ତଚାପ କିମ୍ବା ଷ୍ଟ୍ରୋକକୁ କାହିଁକି ପ୍ରଭାବିତ କରେ ତାହା ବୁଝିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆବଶ୍ୟକ। ସମାନ ଅଧ୍ୟୟନ ୨୦୧୭ ରେ ଆସିଥିଲା ​​ଯାହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଅଧିକ ବିପଦ ସହିତ ଦିନର ଶୋଇବା ଜଡିତ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭଲ ନିଦ ହେବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଥାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.