Take a fresh look at your lifestyle.

Israel Gaza War: ଗାଜାରେ ଶରଣାର୍ଥୀ ସଂକଟ, ଖାନ ୟୁନିସରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ

0 452

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Israel Gaza War: ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯୁଦ୍ଧର ଘନଘଟା ମଧ୍ୟରେ ଗାଜାର ଖାନ ୟୁନିସ ନାମକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ଶରଣାର୍ଥୀମାନେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର ଗାଜାରୁ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ଖାନ ୟୁନିସକୁ ଚାଲି ଆସୁଛନ୍ତି ଗାଜାବାସୀ। ଯାହାକିଛି ଘର ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଲେ ଉଠାଇ ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ଶହ ଶହ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଚାଲି ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି ଯୁଦ୍ଧ ପୀଡ଼ିତ। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଖାନ ୟୁନିସରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ଶରଣାର୍ଥିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅହେତୁକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ସଂକଟ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଲାଣି। ସଦ୍ୟ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଖାନ ୟୁନିସରେ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣା ବଢିଗଲାଣି। ସେପଟେ ଗାଜାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ୟୁନିସଠାରୁ ଅନ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏଠାରୁ ଯିବାକୁ ଆଉ କେଉଁଠି ନାହାଁନ୍ତି।

ହାମାସ୍ କହିଛି ଯେ ଉତ୍ତର ଗାଜାରେ ରହୁଥିବା 1.1 ମିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 4 ନିୟୁତ ସାଲାହ ଅଲ-ଦିନ୍ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଦକ୍ଷିଣକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଗାଜା ସହରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଇସ୍ରାଏଲ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା। ମୁଁ ମୋର ପତ୍ନୀ ଏବଂ ତିନି ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ଏହି ବଡ କନଭେନର ଅଂଶ ଥିଲି। ସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ଦିନର ଖାଦ୍ୟ ବହନ କରୁଥିଲି।

ସେପଟେ ଯୁଦ୍ଧରେ ୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ ହାମାସ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୪୦୦ ଇସ୍ରାଏଲ ନାଗରିକ ଓ ସେନାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଗାଜା ଖାଲି କରିବାକୁ ଇସ୍ରାଏଲ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଗାଜା ସହର ଖାଲି କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ହମାସ୍ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆଦୌ ସହର ଛାଡି ନଯିବାକୁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଇସ୍ରାଏଲର ବୋମା ଓ ଆକ୍ରମଣର ଭୟ ଏତେ ଥିଲା ଯେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଗାଜା ଅଞ୍ଚଳର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗକୁ ଯାଇଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ଗାଜାକୁ ଯେଉଁଭଳି ଇସ୍ରାଏଲ ଘେରି ରହିଛି ଗାଜାର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁରକ୍ଷିତ ମଣୁନାହାନ୍ତି ଗାଜାବାସୀ। ଗାଜାବାସୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପ୍ରକାର ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ଆଗକୁ କଣ ହେବ କାହାକୁ କିଛି ଜଣାନାହିଁ।ଖାନ ୟୁନିସର ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା ୪ ଲକ୍ଷ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ରାତାରାତି ୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏହି ୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ଖଣ୍ଡେ ଛାତ ଓ ଖାଇବାକୁ ଖାଦ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକ ଜରୁରୀ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି।

ଖାନ ୟୁନିସରେ ବାସସ୍ଥାନ ଓ ଖାଦ୍ୟ ବହୁତ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟାରେ ରହିଛି। ସେଠାରେ ମହଜୁଦ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସରିବାରେ ଲାଗିଛି। ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଚାରି ଲକ୍ଷ ଥିଲା, ଯାହା ଘାଜାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଡି ରାତାରାତି ଏକ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଘାଜାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ଏହି ସହର ପୂର୍ବରୁ ଏକପ୍ରକାର ବୋଝ ପାଲଟିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ସୁଅରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଛି। କିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ।

ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନା ଔଷଧର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କରିଡର ଶରଣାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭରି ରହିଛି।

ଆପଣ ଏଠାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସମୟରେ, ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ହୁଏତ ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ହୋଇପାରେ କାରଣ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାର କରିଡରରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଉଥିବା ଲୋକମାନେ ଭାଗ୍ୟବାନ, ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ସତ୍ୟ ଅଟେ।

ଲୋକମାନଙ୍କୁ କହିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର କିଛି ନାହିଁ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ 300 ମିଲି ପାଣି ଦିଆଯାଉଛି। ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେବା ପାଇଁ କିଛି ନାହିଁ। ବାକି ସହରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଖାନ ୟୁନିସରେ ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବରୁ ବହୁତ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ରାସ୍ତାରେ ରହୁଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି।

ମୁଁ ଏପରି ଅନେକ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଦେଖିଛି ଯେଉଁଠାରେ ୫୦ ରୁ ୬୦ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଅଧିକ ଦିନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ।

ଏପରିକି ନୁହେଁ ଯେ ଖାନ ୟୁନିସରେ ବୋମାମାଡ଼ ହେଉନାହିଁ। ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରାଏଲ ପକ୍ଷରୁ ବୋମାମାଡ଼ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ବୋମାମାଡ଼ରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବଡ଼ ବଡ଼ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ମାଟିରେ ମିଶିଛି। ଏବେ ବି ଗାଜାର ସହରରେ ଅଳିଆ ଗଦା ପଡ଼ି ରହିଛି।

ହସ୍ପିଟାଲ ନିକଟରେ ହାମାସ ଦ୍ୱାରା ରକେଟ ଫିଙ୍ଗିବାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସେମାନଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଖୋଜୁଥିବା ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଡ୍ରୋନର ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଅଟେ। ଆଜି ସକାଳେ ବୋମାମାଡ଼ ଫଳରେ। ଫୋନ୍ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗର ସମସ୍ତ ମାଧ୍ୟମ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ତେଣୁ ବୋମା ଖସିଯିବାର ମାତ୍ର 20 ମିନିଟ୍ ପରେ ମୁଁ ମୋ ପୁଅ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଲି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.