Take a fresh look at your lifestyle.

ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

0 712

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସମସ୍ତ ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତିନୋଟି କୃଷି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସାରା ଦେଶରେ କୃଷକମାନେ ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମାମଲା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା:

  • ମୋର ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ, ମୁଁ କୃଷକମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ଦେଖିଛି | ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ମୋତେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କଲା, ମୁଁ କୃଷି ବିକାଶ ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ଆଗ୍ରହକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଥିଲି।
  • କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଜମି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା । କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ବୀମା ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସିଧାସଳଖ ଲାଭ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କୃଷକମାନଙ୍କୁ କରାଯାଇଥିଲା।
  • ଗ୍ରାମୀଣ ବଜାର ଇନଫ୍ରାକୁ ମଜବୁତ କରାଯାଇଛି ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (MSP) ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି |
  • ମାଇକ୍ରୋ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଲା, କୃଷି ଲୋନ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଲା । ବଜେଟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ।
    ଆମ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କୃଷି ନିୟମ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ବିଶେଷ କରି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ଆମ ସରକାର ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ । ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାର୍ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।
  • ସେମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | କୃଷକମାନଙ୍କର କେବଳ ଏକ ବିଭାଗ ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛୁ ।
  • କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲୁ | ଆମେ ନିୟମ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା | ଏହି ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଛି।
  • ଆମେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ପାରିଲୁ ନାହିଁ । କାହାକୁ ଦୋଷ ଦେବା ପାଇଁ ଏହା ସମୟ ନୁହେଁ । ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଆମେ କୃଷି ନିୟମ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛୁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.