Take a fresh look at your lifestyle.

Jeera price: ଜୀରା ପାଲଟିଛି ହୀରା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ବଢିଛି ବଜାର ଦର

0 544

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Jeera Price in Odia: ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟରେ ଜିରା ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ। ଏହା ବିନା ଡାଲି ଏବଂ ପନିପରିବାରେ ଛତୁ କଳ୍ପନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କୃଷକଙ୍କ ଆୟରେ ମସଲା ଯୋଗାଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହୀରା ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରୁଛି। ଜିରା ମୂଲ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବଜାରରେ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୨-୧୩ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଜିରା ଚଳିତ ବର୍ଷ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ନାଗୌର ଜିଲ୍ଲାର ମେଣ୍ଡତା ମଣ୍ଡିରେ ମସଲା କମ୍ପାନୀ MDH ଦ୍ୱାରା ଏହି ବିଡ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜିରା ବଜାର ଗୁଜୁରାଟର ଉଜୈନ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୪୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ମୂଲ୍ୟ ଏହି ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାରୁ କୃଷକମାନେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି।

ଜିରା ଦର ବୃଦ୍ଧି ଘରୋଇ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଏହାର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ହୋଇଛି। ଜିରା ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଜିରା ଉତ୍ପାଦନ ସର୍ବାଧିକ। ଅବଶ୍ୟ, ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଏବଂ କୁଆପଥର ବର୍ଷାରେ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯାହା ଜିରା ମୂଲ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍ତରକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୮ ପରଠାରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଜିରା ହୀରା ହେବାର କାହାଣୀ ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ଅଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଭଏସ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛି।

ମସଲା ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ, ଜିରା ଚାଷୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମସଲା କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା କୃଷକମାନଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କ୍ରୟ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରାଯାଇଛି। ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗରେ ଜିରା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବାୟୋଟେକ୍ କିସାନ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଯୋଧପୁର ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାଗବତ ଚୌଧୁରୀ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଜିରାର ଏହି ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଭାଗୀରଥ ଚୌଧୁରୀ କୁହନ୍ତି ଗତ ତିନି ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜିରା ମୂଲ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଜିରା କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୩୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାବେଳେ ଏହାର ମାନଦଣ୍ଡ ମୂଲ୍ୟ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଏଥର ଏହା ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୩୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବ।

ଭାଗୀରଥ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜିରା ଚାଷୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। ସଠିକ୍ ମୂଲ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ବଜାର ଅନୁମତି ଦେଉ ନଥିଲା। ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଏବଂ ମସଲା କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ କିଣୁଥିବା ବଡ ଏବଂ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚାଷୀଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ହତ୍ୟା କରୁଥିଲେ। ଜିରା ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଁ ବାୟୋଟେକ୍ କିସାନ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ନାମକ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚଳାଇଛି। ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟେକ କୃଷକ ଏ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆମେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ କିପରି ପାଇବୁ ତାହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲୁ କାରଣ କୃଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ୫ ରୁ ୧୦ ଗୁଣ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିଲା।

ଏହି ବିଶାଳ ବ୍ୟବଧାନକୁ କିପରି ହ୍ରାସ କରାଯିବ ସେ ବିଷୟରେ ଆମେ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲୁ। ଆମର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସ ଥିଲା ଗୁଣବତ୍ତା କିପରି ଉନ୍ନତି ହେବ। ଏହି ବିଷୟରେ ସମଗ୍ର ରାଜସ୍ଥାନରେ ୨୫୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋତୁରେ ଚାରି-ପାଞ୍ଚଟି ବଡ କୃଷକ ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଗୁଣବତ୍ତା ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ଏହା ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କଲା। ଏହି କାରଣରୁ ବଡ ମସଲା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆଜି ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନର କୃଷକମାନଙ୍କଠାରୁ ୨୦ ହଜାର ଟନ୍ କୀଟନାଶକମୁକ୍ତ ଜିରା କିଣୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଆଇଟିସି, ମ୍ୟାକକର୍ମିକ୍, MDH, ଜଣ୍ଟା ଗ୍ଲୋବାଲ୍, ରାପିଡ୍ ଅର୍ଗାନିକ୍ ଭଳି ଅନେକ ବଡ କମ୍ପାନୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁମାନେ କେବଳ କୃଷକଙ୍କ କ୍ଷେତରୁ କ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି।

କୀଟନାଶକ ମୁକ୍ତ ଜିରା ଆଇପିଏମ୍ (ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ପୋକ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ସାଧାରଣ ଜିରା ତୁଳନାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୫ ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ। ଏହାକୁ ଜୈବିକ ଜିରା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନର ବାରମର୍, ଜୈସଲମେର, ନାଗୌର, ଯୋଧପୁର, ପାଲି, ସାନଚୋର, ଜାଲୋରରେ ଜିରା ଚାଷ ସର୍ବାଧିକ। ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ସାଧାରଣ ଜିରାର ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ଏହା ବଜାରରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥିଲା। ଗତବର୍ଷ ଉଞ୍ଝାଠାରେ ଜିରା କିଣୁଥିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଗୋଷ୍ଠୀ ଥିବା ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମସଲା ହିତାଧିକାରୀ (FISH) ଏହାକୁ ରାଜସ୍ଥାନରେ କିଣିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ଗୋଷ୍ଠୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଜି ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଏବଂ ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ କମ୍ପାନୀ ସମେତ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଡଜନ କମ୍ପାନୀ ଜିରା କିଣିବା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନର ଧାନିରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜସ୍ଥାନ ଆସୋସିଏସନ ଅଫ୍ ମସଲା ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ରାଜସ୍ଥାନର ଉଞ୍ଝା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନର ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଜିରା ମଞ୍ଜି ଉଞ୍ଜାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା। ଆଜି ରାଜସ୍ଥାନର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଜିରା ମଞ୍ଜି କିଣୁଛନ୍ତି। ଗୁଣବତ୍ତାର ଉନ୍ନତି ଏବଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ମୂଲ୍ୟ ବିତରଣ କରିବାର ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେତୁ ମୂଲ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରାଯାଉଛି।

ଭାଗୀରଥ ଚୌଧୁରୀ କୁହନ୍ତି ଜିରା ବିହନ କ୍ଷେତ୍ରର ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶେଷ କରି ରାଜସ୍ଥାନରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ। ନଭେମ୍ବର-ଡିସେମ୍ବରରେ ଏହା ବୁଣାଯାଏ। ସେହି ସମୟରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏହା ଗରମ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବୀଜାଣୁରେ 30 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ସୋରିଷର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ ଥିଲା, ତେଣୁ କୃଷକମାନେ ଜିରା ବଦଳରେ ସୋରିଷ ବୁଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କଲେ। ଏହା ପରେ ଫେବୃଆରୀରେ ହଠାତ୍ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଓ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ହୋଇ ଫସଲକୁ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥିଲା। ଜିରାକୁ ସ୍ପର୍ଶକାତର ଫସଲ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ କାରଣ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ। ତାପମାତ୍ରାର ସାଧାରଣ ପରିବର୍ତ୍ତନଠାରୁ ସାମାନ୍ୟ ଅଧିକ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅମଳ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଯୋଗାଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୂଲ୍ୟରେ ବଡ ଲମ୍ଫ ହେବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି କିଛି କମ୍ପାନୀ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରୁ ଜିରା ମଞ୍ଜି ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ ଅର୍ଡର ପାଇଛନ୍ତି। ତୁର୍କୀ, ଇଜିପ୍ଟ ପରି ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଜିରା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ପାଣିପାଗ କାରଣରୁ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଭାରତ ଉପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରର ନିର୍ଭରଶୀଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିରା ଆଣିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏହା ହେଉଛି ସାଧାରଣ ଜିରାର ମୂଲ୍ୟ। ଆଇପିଏମ୍ ଜିରା ମୂଲ୍ୟ ଏହାଠାରୁ ୧୫-୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ, ଯାହା ବାରମର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧିକ ଚାଷ କରାଯାଏ। ଜିରାର ହାରାହାରି ଅମଳ ହେକ୍ଟର ପିଛା ୭-୮ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହେକ୍ଟର ପିଛା ୩୦ ରୁ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.