Take a fresh look at your lifestyle.

ସେକ୍ସରୁ ଦୁରେଇ ରହୁଛନ୍ତି କି, ହୋଇପାରେ ଏହି ବଡ଼ ସମସ୍ୟା

0 212

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାର୍ଟନର ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପକ୍ଷେ ଅନେକ ଉପକାର କରିଥାଏ। ମାନସିକସ୍ଥିତିକୁ ଭଲ ରଖିବା ସହିତ ଏହା ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ରଖିଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ମାନସିକ ଚାପରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଆପଣଙ୍କ ପାର୍ଟନର ସହିତ ସେକ୍ସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ସେକ୍ସ ନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି।

ଜାଣନ୍ତି କି ଆପଣମାନେ ଯେତେବେଳେ ପାର୍ଟନର ସହିତ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଜକୁ ବେଶ ହାଲୁକା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି। ବେଶ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଲାଭ କରିଥାନ୍ତି। ଆପଣ ଯେତେବେଳେ ପାର୍ଟନରଙ୍କ ସହିତ ସେକ୍ସ କରିଥାନ୍ତି ସେହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ହରମୋନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଗାଢ ନିଦ୍ରାରେ ଶୋଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହି ହରମୋନ ଶରୀରକୁ ଥକ୍କାପଣ ହଟାଇବାରେ ବେଶ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସମ୍ପର୍କ ରଖିନଥାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଚିଡଚିଡ଼ାପଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏପରିକି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଯଦି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଯଦି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ନରଖନ୍ତୁ ତେବେ ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି। ଯୌନ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରତିକାର ହୋଇପାରେ ଯେପରିକି ପିରିୟଡ୍ କ୍ରମ୍ପ, ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଆଦି।

ମେନୋପୋଜ୍ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ ଟାଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହାର କୋଷଗୁଡ଼ିକ ପତଳା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେକ୍ସ ସମୟରେ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ, ଛିଣ୍ଡିବା କିମ୍ବା ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଏହା ଏତେ ଅସହଜ ହୋଇପାରେ ଯେ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି, ଯାହା ଏହାକୁ ଖରାପ କରିପାରେ।

ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ବାରମ୍ବାର ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବହୁଗୁଣରେ ଭଲରୁହେ। କାରଣ ସେକ୍ସ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ନ୍ୟୁରନ୍ ବିକଶିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ସାଧାରଣତଃ ଭଲ କାମ କରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ସମ୍ପର୍କ ନକରିବା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତୁମର ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିବ ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ତୁମର ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହୋଇପାରେ। ନିୟମିତ ସେକ୍ସ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀ ସହିତ ଭାବପ୍ରବଣ ଭାବରେ ଅନୁଭବ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଯାହା ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ। ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଏକ ସଂଯୋଗ କରନ୍ତୁ।

ନିୟମିତ ସେକ୍ସ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ରୋଗ ସହିତ ଲଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଗୋଟିଏ ଅଧ୍ୟୟନରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରମାନେ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ, ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଣ୍ଟିବଡିର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତର ଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାର୍ଟନରଙ୍କ ସହିତ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ କିମ୍ବା ଆପଣ ବ୍ୟାୟାମ କରୁନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.