Take a fresh look at your lifestyle.

Navratri Day 3 Bhog: ମା ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କ ନିକଟରେ ଲଗାନ୍ତୁ ସାବୁଦାନାର ପ୍ରସାଦ, ପୂରଣ ହେବ ସମସ୍ତ ମନୋସ୍କାମନା

0 584

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Navratri Day 3: ପାର୍ବଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନବରାତ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାରିଛି। ଆଜି ହେଉଛି ନବରାତ୍ରୀର ତୃତୀୟ ଦିନ। ଏହି ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଦେବୀଙ୍କୁ ୯ଟି ରୂ୍ପରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ ଦେବୀଙ୍କ ନିକଟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରସାଦ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଥାଏ। ଏମିତି ମଧ୍ୟ ମାଙ୍କୁ ଯାହା ବି ପ୍ରସାଦରେ ଯାହାବି ଲଗାଯାଇଥାଏ, ମା ତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି। ଆଜି ନବରାତ୍ରୀର ତୃତୀୟ ଦିନ। ଆଜି ମାଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କ ବେଶରେ ପୂଜା କରାଯିବ।

କୁହାଯାଏ ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା କ୍ଷୀର ଓ ମାଓ୍ୱରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମିଠା ପ୍ରସାଦରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ। ତେବେ ମାଙ୍କ ନିକଟରେ ଲଗାଯାଉଥିବା ସାଗୁଦାନା କ୍ଷୀରି କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ ସମୟରେ ସାଗୁଦାନାର ବ୍ୟବହାର ବହୁ ପରିମାଣରେ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ। କ୍ଷୀର ଏବଂ ସାଗୁରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କ୍ଷୀରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ। ସାବୁଦାନା ଖେର ରେସିପି ଏଠାରେ ଦେଖନ୍ତୁ ।

ସାମଗ୍ରୀ: ଏହି କ୍ଷୀରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ୧/୪ କପ ସାଗୁଦାନା, ଗୋଟିଏ କପ କ୍ଷୀର, ଛୋଟ ଚାମଚରେ ଗୁଜୁରାତି ଗୁଣ୍ଡ, ୪ ବଡ଼ ଚାମଚରେ ଚିନି, ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଚାମଚରେ ସୁଖିଲା ମେଓ୍ୱା ନେବାକୁ ହେବ।

ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ଯ୍ୟାୟ: ସାବୁଦାନାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ଏହାକୁ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ସଫ୍ଟ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ। ତା’ପରେ କ୍ଷୀରକୁ ଗରମ କରି ବହଳ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯେତେବେଳେ ଏହା ସାମାନ୍ୟ ବହଳ ହୋଇଯାଏ, ସେଥିରେ ସାବୁଦାନା ମିଶାଇ ପୁଣି ଗୋଳାନ୍ତୁ। ନିଆଁ ଆଞ୍ଚକୁ ମଧ୍ୟମରୁ ନିମ୍ନ ଉତ୍ତାପରେ ରଖନ୍ତୁ, ଯେହେତୁ ସାବୁଦାନା ଖୀର ଅତି ଶୀଘ୍ର ପୋଡ଼ି ଯାଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ରନ୍ଧାଯାଏ ଏବଂ କ୍ଷୀର ଅଧା ହୋଇଯାଏ, ତା’ପରେ ସେଥିରେ ଚିନି ଏବଂ ଏରସ ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ। ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଶୁଖିଲା ଫଳ ସହିତ ସଜାଇ ପରିବେଷଣ କରନ୍ତୁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ନବରାତ୍ରୀଙ୍କର ତୃତୀୟ ଶକ୍ତି ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କୁ ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ ପୂଜା କରାଯିବ। ଏହି ଦିନ ଯେଉଁମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଅପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରଭାବରେ ପୀଡିତ ସେମାନେ ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଜରୁରୀ। ରାଶିରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଦୂଷିତ ହେତୁ କ୍ରୋଧିତ ହେବା, ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବା ଭଳି ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ। ମଙ୍ଗଳ ସାହସ ଏବଂ ଶକ୍ତିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଦେବୀ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ମଧ୍ୟ ଖୋଜୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହସୀ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କମିଯାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.