Take a fresh look at your lifestyle.

ଚୀନକୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛରେ ପକାଇବ ଭାରତ, କିପରି ଜାଣନ୍ତୁ…

0 920

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାମାୟଣର ପୱନପୁତ୍ର ହନୁମାନ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସମାନତା କ’ଣ? ଉଭୟ ନିଜ ଦୁନିଆର ଜୀବମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ, ଉଭୟ ପତ୍ର ବିନା ଦୁନିଆରେ ଗତି କରିପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ ଅଜ୍ଞ ଥିଲେ। ଏପରି ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତ କେବଳ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ହାସଲ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଉପରେ ଚୀନ୍ ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ସାଇକେଲ ଶିଳ୍ପ ପରି ଏହାର ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ କୌଣସି ଧାରଣା ନାହିଁ।

ଯଦି ୟୁନିଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଚାଇନା ପରେ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସାଇକେଲ ଶିଳ୍ପ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଭାରତ ଏହାର ନିକଟତମ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଚୀନ୍ ସହିତ ମଧ୍ୟ ରହେ ନାହିଁ, ଯାହା ଏହି ସମୟରେ ଷ୍ଟିଲ୍ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ। ଏହା ଉପରେ Pseudoerasmus ନାମକ ଏକ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଏକ ଆନାଲିଟିକାଲ୍ ସୂତ୍ର ବାହାର କରି ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ, ୟୁନିଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ ପରେ ସାଇକେଲ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଶିଳ୍ପ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ସାଇକେଲ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଥିଲେ କି ଏହାର କାରଣ କ’ଣ? ଏହା ଉପରେ ଆଲୋକ ପକାଇବା, ଏହାକୁ ସମାନ ସୂତ୍ରରେ ଆହୁରି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି, “ଭାରତର ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅବସ୍ଥା ପଛରେ ଏହାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଏହାର ଶିଳ୍ପ ଗଠନ: ଏଠାରେ ବିଧାନସଭା କାର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଂଗଠିତ, କିନ୍ତୁ ସାଇକେଲ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ପାଦନ ମାତ୍ର ସାଢେ ତିନି ହଜାରରୁ ୪ ହଜାର ଛୋଟ ଓ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଗର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏହି ଶିଳ୍ପ କରିଥାନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟ ଏକ ସମସ୍ୟାକୁ ଆଲୋକିତ କରି ଏହି ସୂତ୍ରଟି କହିଛି, “ଭାରତର ସାଇକେଲ ଶିଳ୍ପ ଏସପୋର୍ଟ ପ୍ରତି ବହୁତ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ, ଏବଂ ଏହା କଲେ ମଧ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତଠାରୁ କମ୍ ଥାଆନ୍ତି। ମୋଟାମୋଟି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତି ସମ୍ବଳ ଓ ସୁଯୋଗ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମନୋବଳ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଢ ହୋଇନାହିଁ। Pseudoerasmus ନାମକ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ତାଇୱାନକୁ ଭାରତ ସହିତ ତୁଳନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଭଳି ସମାନ ସମୟରେ ସାଇକେଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୧୯୭୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ବିଶ୍ୱକୁ ସାଇକେଲ ରପ୍ତାନି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିପାରିଥିଲା।

ତେବେ ସାଇକେଲ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଏହି ସଂକଟର ସମାଧାନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଗତବର୍ଷ ଏହି ସମାଧାନ ଦିଗରେ ହିରୋ ସାଇକେଲ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହିତ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା। ଏହା ଉପରେ ଏକ ଆଲେଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲା।

ଉକ୍ତ ଆଲେଖ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଭାରତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାଇକେଲ କମ୍ପାନୀ ହିରୋ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୯ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ସାଇକେଲ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅଂଶ ଆଉ ଚୀନରୁ ଆମଦାନୀ ହେବ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ହିରୋ ସାଇକେଲ କମ୍ପାନୀ ଜର୍ମାନୀରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚୀନରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଉତ୍ପାଦର ନୂତନତ୍ୱ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚୀନରୁ ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସାଇକେଲ ଅଂଶ ଆମଦାନୀ କରେ ଏବଂ ତିନିରୁ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ହିରୋ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସାମଗ୍ରୀକୁ ଚୀନରୁ କିଣିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ନୂତନତ୍ୱ ସହିତ ଘର ଭିତରେ ହାଇ-ଏଣ୍ଡ ସାଇକେଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ। ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଆର୍ଥିକ ଝଟକା ଦେବ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ହିରୋ ସାଇକେଲ ଚାଇନାର ବୈଠକ କରି ୯ ଶହ କୋଟିର ବ୍ୟବସାୟକୁ ବାତିଲ କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଲୁଧିଆନାରେ ସାଇକେଲ ପାର୍ଟ ତିଆରି କରୁଥିବା ଛୋଟ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ କମ୍ପାନୀରେ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଫର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.