Take a fresh look at your lifestyle.

ପାନଛେପ ପୋଛିବାକୁ ୪୮ ହଜାର କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ

0 1,215

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ରେଳ ନେଟଓ୍ୱାର୍କ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ରେଳ। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୧,୧୫,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରେ ଭାରତୀୟ ରେଳ । ଲକ୍ଷାଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ରେଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ଯାତ୍ରାକୁ ସୁଗମ, ସରଳ, ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ଯାତ୍ରା ସମୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲେ ସରକାରକୁ କିନ୍ତୁ ସମାଲୋଚନା କରିବାକୁ ପଛାଇନଥାନ୍ତି ଯାତ୍ରୀମାନେ। ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଆକ୍ରୋଶରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଧ୍ୟ ବାଦ ପଡ଼ିନଥାନ୍ତି।

ତେବେ ନିକଟରେ ରେଳବାଇ ଖର୍ଚ୍ଚ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି, ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବେଶ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିପକାଇବ। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୭-୧୮ ମସିହାରେ ୫୦ ହଜାର କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଆୟ କରିବାକୁ ରେଳବାଇ ଆଶା କରିଥିଲା। ମାତ୍ର ବିଗତ ୪ ବର୍ଷରେ ଯାତ୍ରୀ ୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା କାରଣରୁ ଏହା ଏତିକିରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା। ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲେ ଏହାର ମାତ୍ରା ଆହୁରି ଅଧିକ ବଢିଥାନ୍ତା ବୋଲି ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଗୌରଙ୍କ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଆରଟିଆଇର ଉତ୍ତରରେ ରେଲୱେ ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ୨୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ସଂଗୃହିତ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ପ୍ରାୟ ୪୫ ନିୟୁତରୁ (ପ୍ରାୟ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ଜନସଂଖ୍ୟାରୁ ଅଧିକ) ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଟିକେଟ୍ ବିନା କିମ୍ବା ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଟିକେଟ୍ ନେଇ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଧରାପଡିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରୁ ୧୯୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଧରାପଡି ନ ଯାଇ ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ଧରାଯାଏ ସେମାନେ ଟିଟିଇକୁ ଲାଞ୍ଚ ଦେଇ ଚାଲିଯାଆନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ରେଳବାଇ ହିଁ କ୍ଷତି ସହିଛି। ଏହି ମହାନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ରେଳ ଯଥା ବିହାର ଏବଂ ୟୁପି ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି, ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ୧୯ ଲକ୍ଷ ମହାନ ଯାତ୍ରୀ ବିନା ଟିକେଟ୍ କିମ୍ବା ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଟିକେଟ୍ ସହିତ ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ବିରୋଧୀ, ତଥା କୁତ୍ସିତ ମାନସିକଧାରୀ ଲୋକମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ସମାଲୋଚନା କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଠିକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାଧୀନ ଶାସକ! ଯଦି ସେମାନେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମର ଅଧିକାରକୁ ଦମନ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କ’ଣ? ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଆମର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଟ୍ରେନରେ ବସିଥାଉ ଏବଂ ଆମ ପାଟିରୁ ପୁଚ ପୁଚ ଶବ୍ଦ କରି ପାନ ଛେପ ପକାଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ, ସବୁ ପରେ ଏହା କିଭଳି ଅନ୍ୟାୟ ! ଟ୍ରେନରେ ଛେପ ପକାଇବା ମଧ୍ୟ ଆମର ଜନ୍ମଗତ ଅଧିକାର, ଟିକେଟ୍ ବିନା ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ମୋଦି ଜୀଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେବା ପରି! ଏହା ଏକ ଭିନ୍ନ କଥା ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ରେଳବାଇ ଆମର ଏହି ଅପରିଷ୍କାର ପାନ ଛେପକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଏ । ଏହି ହିସାବରେ ବିଗତ ୪ ବର୍ଷରେ ୪୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା କେବଳ ପାନ ଛେପ ପୋଛା ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି।

ଯେତେବେଳେ ଫାଇଦା ନେବାର ସମୟ ଥାଏ କିମ୍ବା ଉପଭୋଗ କରିବାର କଥା ଆସିଥାଏ, ସେତେବେଳେ ରେଳବାଇ ଆମର ସାର୍ବଜନୀକ ସମ୍ପତ୍ତି ଭାବେ ଆମେ ଗଣିଥାଉ । ମାତ୍ର ଯେତେବେଳେ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ବର କଥା ଆସିଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ଭୁଲିଯାଉ । ଯେପରିକି ଏହା ପଡ଼ୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରର ସମ୍ପତ୍ତି ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରିଥାଉ। ତେବେ ଏହାକୁ ଆମେ ଆମର ବିକୃତ ମାନସିକତା କହିବାନି ତ ଆଉ କଣ କହିବା ! ତେବେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଏହି ବଦଗୁଣ ସହିତ ରେଳବାଇ ଭଲ ଭାବେ ପରିଚିତ ରହିଛି। ସେଇଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଟି ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ପୋର୍ଟେବୁଲ ପିକଦାନୀର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ରେଳବାଇ। ଏହାର ଦର ମଧ୍ୟ ପକେଟକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ରଖିଛି ରେଳବାଇ। ମାତ୍ର ୪ ରୁ ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିପାରିବ ଏହି ପିକଦାନୀ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.