Take a fresh look at your lifestyle.

LACରେ ସ୍ଥିତି ମଜଭୁତ କରୁଛି ଚୀନ, ସାଟେଲାଇଟ ଚିତ୍ରରୁ ମିଳିଲା ପ୍ରମାଣ

0 345

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୀମାରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ପୁଣି ଜାହିର କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଚୀନ। ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ନିକଟରେ ଥିବା LAC ଉପରେ ଚୀନ୍ ପୁଣି ଥରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଓପନ୍ ସୋର୍ସ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ଇଣ୍ଟେଲ ଲ୍ୟାବ’ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ଦେଶର ସାମରିକ ଶିବିର ଡିପ୍ସୋଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ଏକ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ନିଜର କ୍ୟାମ୍ପ ତିଆରି କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଗତବର୍ଷ ଧରି LAC ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା କାରଣରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଭୟ ଦେଶର ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଫିଙ୍ଗର ଏରିଆ, କୈଳାଶ ହିଲ ରେଞ୍ଜ ଏବଂ ଗୋଗ୍ରାଠାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଡିପ୍ସୋଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତେଜନା ଜାରି ରହିଛି । ଉଭୟ ଦେଶର ସେନାମାନେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ‘ଇଣ୍ଟେଲ ଲ୍ୟାବ’ ଡିପ୍ସୋଙ୍ଗ ବିମାନର ରାକି ନାଲ୍ଲାଙ୍କର ଏକ ଉପଗ୍ରହ ଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଏହି ଦେଶର ଉଭୟ ଦେଶର ସାମରିକ ଶିବିର 1.21 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ।

ପିପି ନମ୍ବର ୧୦, ୧୧, ୧୧ଏ, ୧୨ ଓ ୧୩. ଚୀନୀ ସେନା ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ପଏଣ୍ଟ ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟସ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯାତାୟତ ଉପରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ବିଗତ ଦେଢ ବର୍ଷ ଧରି ତଥା ଯେବେଠାରୁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖକୁ ଲାଗିଥିବା ଏଲଏସିରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନର ସେନା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ସେବେଠାରୁ ଏଠାରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଉଭୟ ଦେଶର ସେନା ଟାଙ୍କି, ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ଏବଂ ଭାରୀ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶକୁ ଜବରଦସ୍ତ ଏଠାରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖକୁ ଲାଗିଥିବା ୮୨୬ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକଚୁଆଲ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ ୬୫ଟି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟ ଅଛି। କାରାକୋରାମ ପାସ୍ (ପାସ୍) ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡେପସାଙ୍ଗ ସମତଳ, ଗାଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକା, ଗୋଗ୍ରା, ହଟ୍-ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ୍, ଫିଙ୍ଗର ଏରିଆ ପ୍ରମୁଖରେ ସେନା ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିଥାଏ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଡେପସାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳର ଏହି ବିବାଦ ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ପୁରୁଣା। ଭାରତର ଦୌଲତ ବେଗ ଓଲ୍ଡି ଅର୍ଥାତ ଡିବିଓ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତି ନିକଟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ରହିଆସିଛି। ତେବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାଟ୍ରୋଲିଂକୁ ନେଇ ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ବିବାଦ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ଦେଶର ସେନା ସେଠାରେ କ୍ୟାମ୍ପ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏପରିକି ଉଭୟ ଦେଶର ସେନା ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.