Take a fresh look at your lifestyle.

BHIM App ରୁ ରୋଜଗାର କରନ୍ତୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା, କିପରି ଜାଣନ୍ତୁ

0 803

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗରେ BHIM Appରୁ ଆପଣ କଣ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି। ଯଦି ହଁ ତେବେ ଆଜିର ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗରେ ବେଶ ଏକ ବିପ୍ଳବ ଆଣିଛି ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ହେତୁ ଏହା ଅନଲାଇନ୍ ସେବାଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବାରୁ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜିଟାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ସହିତ କାମ କରିବା ସହଜ ହୋଇଗଲାଣି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନେକ ସମୟ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇ ପାରୁଛି। ଆଜି ଏପରି ଅନେକ ୱେବସାଇଟ୍ ଏବଂ ଆପ୍ସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଯାହା ଅନଲାଇନ୍ ସେବା ଯୋଗାଇଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିପାରିବେ, ସିନେମା ପାଇଁ ଟିକେଟ ବୁକିଂ, ହୋଟେଲରେ ରୁମ୍ ବୁକିଂ, ଟଙ୍କା କାରବାର ଇତ୍ୟାଦି କରିପାରୁଛନ୍ତି। ଆଜିର ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ ଏକ ସମାନ ସେବା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା ଅନଲାଇନ୍ କାରବାର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଯେମିତିକି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଅନଲାଇନରେ ଟଙ୍କା ନେଣଦେଣ କରିବାକୁ ଅନେକ ଆପ୍ ଏବଂ ୱେବସାଇଟ୍ ଅଛି । ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ଏବଂ ଆପ୍ ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସହଜ କରିଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସମାନ ଆପ୍ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି ଭୀମ୍ ଆପ୍। ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଭୀମ୍ ଆପ୍ କ’ଣ ଏବଂ ଏଥିରୁ କିପରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବୁ ସେ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଜାଣିପାରିବୁ।

BHIM App କଣ ?
BHIM ହେଉଛି UPI (ୟୁନିଫାଏଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍) ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ । ଏହାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ହେଉଛି Bharat Interface for Money। ଏହା ଏକ ସରକାର ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ଆପ୍ ଯାହା ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା। ଡକ୍ଟର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଏହି ଆପ୍ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରି ଅନଲାଇନ୍ କାରବାର କରିପାରିବେ। ଯେକୌଣସି ବ୍ୟବସାୟୀ କିମ୍ବା ପନିପରିବା ବିକ୍ରେତା ଏହି ଆପ୍କୁ ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।
ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ଆପ୍ ଷ୍ଟୋରରୁ BHIM ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଯୋଡ଼ାଯିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପନ ହେବ। ଏହା ପରେ ଆପଣ ସହଜରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅନଲାଇନ୍ କାରବାର କରିପାରିବେ ଯେପରିକି ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର, ମୋବାଇଲ୍ ରିଚାର୍ଜ, ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ, ରୁମ୍ ବୁକିଂ ଇତ୍ୟାଦି।
BHIM ଆପରେ ସାଇନ୍ ଅପ୍ କରିବା ପରେ, ଆପଣ ଏକ VPA (Virtual Payment Address)ପାଇବେ। ଏହି VPA ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ଇମେଲ୍ ID ଉପରେ ଆଧାରିତ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଦେୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ ।

ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ତୁମର VPA ମାଧ୍ୟମରେ ତୁମକୁ ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ। ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେୟ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ VPA କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ (ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର, IFSC କୋଡ୍) ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପଠାଇ ପାରିବେ । ଏହି ଆପ୍ ଏପରି ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଏହା ସହ ସହଜରେ ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା କାରବାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ ।

BHIM Appରେ କିପରି ପଠାଇବେ ଟଙ୍କା
ଏବେ ଟଙ୍କା କିପରି ନେଣଦେଣ କରିବେ ସେନେଇ ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା…
Step1: BHIM ଆପରୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଇନ୍ ଅପ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । BHIM ଆପରେ ସାଇନ୍ ଅପ୍ କରିବାକୁ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ।

1. ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଆପ୍ ଷ୍ଟୋରରୁ କିମ୍ବା ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କରୁ BHIM ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ।
2. ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ମୋବାଇଲରେ ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଖୋଲନ୍ତୁ ।
3. ଏହା ପରେ ଏକ ଭାଷା ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ Proceed ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।
4. ଏହା ପରେ ତୁମ ଫୋନରେ ଥିବା ସିମ୍ କାର୍ଡକୁ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ ଯାହାର ନମ୍ବର ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆପ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ SMS ପଠାଇବ, ଯାହା BHIM ଆପ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବ।
5. ଯାଞ୍ଚ ପରେ, BHIM ଆପ୍ ଏକ ଚାରି ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ PIN ମାଗେ, ଏଠାରେ ଏକ ଚାରି ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ PIN ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହେବ। ଆପରେ ଲଗ୍ କରିବା ବେଳେ ଏହି ପିନ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ପଚରାଯିବ।

Step-2: BHIM UPI Pin ସେଟ କରନ୍ତୁ
ସାଇନ୍ ଅପ୍ କରିବା ପରେ, ତୁମ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ବିବରଣୀ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ PIN ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡିବ। କାରବାର କରିବା ସମୟରେ ଏହି PIN ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ପଚରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ।

1. ADD Bank Account ଅପ୍ସନ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ସେଠାରେ ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ଏକ ତାଲିକା ଦେଖିବେ। ସେଥିରୁ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଛନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏହି ଆପ୍ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରିବ। ସେହି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଥିବା ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ଯାହା ଖାତା ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି ତାହା ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଦେଖାଯିବ। ଏଥିରୁ ଏକ ଖାତା ଚୟନ କରନ୍ତୁ ।

2- ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଡେବିଟ କାର୍ଡର ଶେଷ ୬ଟି ସଂଖ୍ୟା ପଚାରିବ । ଏହା ପରେ ଡେବିଟ କାର୍ଡର ଏକ୍ସପାଇରି ତାରିଖ ପଚାରିବ।
3- ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ UPI PIN ପଚରାଯିବ । ଏଠାରେ ଏକ UPI PIN ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ । କାରବାର କରିବା ସମୟରେ ଏହି PIN ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ପଚରାଯିବ।

Step-3: Bhim Appର ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ପଠାନ୍ତୁ
1. ହୋମ ସ୍କ୍ରିନରେ, ଆପରେ ତିନୋଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି । Send Money, Request Money ଓ Scan। ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ପାଇଁ SEND ଆଇକନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

2. ଆପଣ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଠିକଣା (VPA) ତଥ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ । (ଡାହାଣ ଉପର କୋଣରେ ଥିବା ତିନୋଟି ଡଟ୍ ମେନୁରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ IFSC କୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି)

3. ରାଶି ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଶେଷରେ, UPI PIN ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ। ଆପଣ ଦେୟକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ନେଣଦେଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

BHIM Appରୁ କିପରି ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରିବେ
ପୂର୍ବରୁ ଯେମିତିକି ଆପଣଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି କି ଏହା ଏକ ଅର୍ଥ ନେଣଦେଣ ମୋବାଇଲ ଆପ। ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାରକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (NPCI) ଭାରତ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଫର୍ ମନି (BHIM) ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ସ୍କିମ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।
ନୂତନ ଯୋଜନା ସହିତ ଗ୍ରାହକମାନେ ମାସକୁ ୭୫୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ପାଇବେ, ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ପ୍ରତିମାସରେ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ପାଇପାରିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ BHIM ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

BHIM Appରେ ପ୍ରଥମ ନେଣଦେଣରେ ପାଆନ୍ତୁ ୫୧ ଟଙ୍କାର ସ୍ବାଗତମ ଗିଫ୍ଟ !
ଯଦିଓ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ସେବା ଉଭୟ ନୂତନ ଏବଂ ପୁରୁଣା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୈଦ୍ଧ, BHIM ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ସ୍ୱାଗତ ଉପହାର ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ କାରବାର ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ 51 ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ପାଇବେ । ଏଥିପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରଥମ କାରବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ରାଶି ପାଇବାକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ₹ 1 ପଠାଇ କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.