Take a fresh look at your lifestyle.

prime minister mann ki baat programme: ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଆଣିଛି ସ୍ୱଚ୍ଛତା

0 791

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Prime Minister mann ki baat programme:ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ଦିନ ମନ କି ବାତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିଜର ଭାବନା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ପାରଦର୍ଶିତା ଆଣୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଦୁର୍ନୀତି ଓ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର କମାଇଛି। ଆକାଶବାଣୀର ମାସିକ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ମନ୍ କି ବାତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୮୧ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱର ଲୋକଙ୍କ ସହ ନିଜର ଭାବନା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି । ଏହି ସମୟରେ ନଦୀଗୁଡିକୁ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ ଜାରି ରଖିବା ଏବଂ ଖଦି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ। ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରରୁ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା ଗରୀବଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି, ସେହିପରି ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଗରିବଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସହଜ କରିଥାଏ। ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଜନଧନ ଖାତାର ଅଭିଯାନ ଯୋଗୁଁ ଗରିବଙ୍କ ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦୁର୍ନୀତି ଭଳି ବାଧାବିଘ୍ନରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଡିଜିଟାଲ କାରବାରର ବଢୁଥିବା ଧାରାକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ୟୁପିଆଇ କାରବାର ୩୫୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଆଜି ହାରାହାରି, ୟୁପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ କରାଯାଉଛି। ଏହା ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିଛି।
ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଯେପରି ସ୍ୱାଧୀନତାର ସ୍ୱପ୍ନ ସହିତ ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ଯୋଡିଥିଲେ, ସେହିଭଳି ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆନ୍ଦୋଳନ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶକୁ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ସହିତ ଯୋଡିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କି ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ ବର୍ଷ-ଦୁଇ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ସରକାର-ଅନ୍ୟ ସରକାରର ବିଷୟ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ପିଢ଼ି ପରେ ପିଢ଼ି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କ୍ଳାନ୍ତ ନ ହୋଇ ନିରନ୍ତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସହିତ ଜଡିତ ହେବା ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଅଭିଯାନ ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଦେଶରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଏକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.