Take a fresh look at your lifestyle.

climate change: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ: ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଉଛି ବିଶ୍ବ, ବଢିପାରେ ୭ ଗୁଣା ଗରମ ଓ ୩ ଗୁଣା ମରୁଡ଼ି

0 636

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

climate change: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଯାଉଛି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ। ଏପରିକି ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଧିରେଧିରେ ଅନୁଭୂତ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ଠାରୁ ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର ପରିଣାମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଆଧାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ବୟସ୍କ ପିଲାମାନେ ବୟସ୍କଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳ ‘ବିଜ୍ଞାନ’ ପତ୍ରିକାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଇଣ୍ଟର ସେକ୍ଟୋରାଲ୍ ଇମ୍ପାକ୍ଟ ମଡେଲ୍ ଇଣ୍ଟରକମ୍ପାରିସନ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ (ISIMIP)ର ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁ ମାନେ (ବିଶେଷ କରି ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ଶିଶୁ) ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ତୁଳନାରେ ସେମାନେ ଦୁଇରୁ ତିନି ଗୁଣା ଅଧିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବେ। ସେମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଦୁଇଗୁଣା ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ, ଦୁଇରୁ ତିନି ଗୁଣା ମରୁଡ଼ି, ତିନି ଗୁଣା ବନ୍ୟା, ଫସଲ ନଷ୍ଟ ଓ ସାତ ଗୁଣା ଲୁ(ଗରମ ପବନ) ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବା ନେଇ ଉକ୍ତ ଅନୁଧ୍ୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଇଣ୍ଟର-ସେକ୍ଟରାଲ୍ ଇମ୍ପାକ୍ଟ ମଡେଲ୍ ଇଣ୍ଟରକମ୍ପାରିସନ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ (ISIMIP) ର ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ପାଣିପାଗର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ପାଟସେଡ଼ମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର ଜଳବାୟୁ ପ୍ରଭାବ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭୟଙ୍କର ଉତ୍ତାପ, ଯାହା ହେତୁ ଆଜି ବିଶ୍ୱର ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଶତାବ୍ଦୀର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୪୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଯଦି ପ୍ୟାରିସ୍ ଚୁକ୍ତିରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ଜଳବାୟୁ ନୀତିକୁ ବିଶ୍ୱର ଦେଶଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପ୍ରଭାବ ୨୨ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିପାରିବ। ଯାହାକି ଭୂମି ଉପରେ ଆଜିର ପ୍ରଭାବଠାରୁ ମାତ୍ର ୭ ପଏଣ୍ଟ ଅଧିକ।

ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ବ୍ରେଶେଲର ଭ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୱିମ୍ ଥିଓରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୁବକମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ଆମେ ଆଶା କରିଥିବା ଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ଏଭଳି ମତ ଦେବାକୁ ଆମର ଦୃଢ କାରଣ ରହିଛି। ଯଦି ଆମେ ମରୁଡ଼ି, ଗରମ, ବନ୍ୟା ଏବଂ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଧାରରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ୪୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ଲୋକ ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଆମେ ଚାହିଁଲେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଭାରକୁ ଆମ ଉତ୍ତର ପିଢିଙ୍କୁ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବା ବୋଲି ପୋଷ୍ଟଡାମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାଟଜା ଫ୍ରିଲର କହିଛନ୍ତି। ଆମକୁ କେବଳ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ହଟାଇ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂକୁ ୧.୫ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆମେ ଏହା ଉପରେ ଲାଗି ରହିଥାଉ, ତେବେ ଆମେ ବିଶ୍ୱରେ ହାରାହାରି ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବକମାନଙ୍କ କାନ୍ଧରୁ ପାଣିପାଗ ଘଟଣାର ଭାର ହ୍ରାସ କରିପାରିବା। ଯେତେବେଳେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ଏହା ୨୬ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ହୋଇପାରେ, ୟୁରୋପ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ପାଇଁ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକାରେ ଏହା ୩୯ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ହୋଇପାରେ। ଯାହା ଏକ ବଡ ସୁଯୋଗ ରହିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.