Take a fresh look at your lifestyle.

Rajsthan Politics: ଗେହଲୋଟଙ୍କ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରରୁ କେମିତି ମୁକୁଳିବା ସୋନିଆ

0 263

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Rajsthan Politics: ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜସ୍ଥାନ କଂଗ୍ରେସରେ ଏବେ କନ୍ଦଳ ଚରମସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି କନ୍ଦଳର ନାୟକ ଭାବେ ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋତ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ରହୁଥିବା ଗେହଲୋତ ଏବେ ଧୋକାବାଜ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସର ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ନେତା ଗେହଲୋତ ଏଭଳି ଚକ୍ରବ୍ୟୁହ ରଚିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଖୋଦ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଫସିଯାଇଛନ୍ତି।

୨୦୧୪ରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରଠାରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ନିରାଶ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ୨୦୧୮ରେ ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ କଂଗ୍ରେସକୁ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି କରିଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଂଗ୍ରେସକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟରୁ ସେଭଳି ସଫଳତା ମିଳିନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଦିଆ, ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ, ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଏବଂ ସୁସ୍ମିତା ଦେବଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବଡ ଏବଂ ଘନିଷ୍ଠ ନେତା ଦଳ ଛାଡିଥିଲେ। ଏପରିକି କପିଲ ସିବଲ ମଧ୍ୟ ସମାଜବାଦୀ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ରାଜ୍ୟସଭା ଟିକେଟରେ ସାଂସଦକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେପଟେ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ଭଳି ନେତାମାନେ ନିଜ ଦଳ ଗଠନ କରି ପଞ୍ଜାବରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସକୁ ହରାଇବାରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସୁନୀଲ ଜାଖରଙ୍କ ପରି ନେତାମାନେ ୫ ଦଶନ୍ଧି ପୁରୁଣା ସଙ୍ଗଠନ ଛାଡି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ସୋମବାର ନିଜେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଗଠନ କରିଥିଲେ।

ଏହି ସମଗ୍ର ଘଟଣା ସମୟରେ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ସବୁବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଥିବା ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଜୋରଦାର ବର୍ଷିଥିଲେ। ନିକଟରେ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦଙ୍କୁ କ଼ଡ଼ା ଭାଷାରେ ସମାଲୋଚନା କରି ସେ କହିଥିଲେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କୁ ସବୁକିଛି ଦେଇଛି। ତଥାପି ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ସର୍ବଦା ଦଳର ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଜଣେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରହିଥିଲା। ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମୟରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ନିକଟତର ରହିଲେ। ଅନ୍ୟ ନେତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିଲା। ଏହାର କାରଣ ଯେତେବେଳେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ଅଣ-ଗାନ୍ଧୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ପ୍ରାର୍ଥି ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଗେହଲୋତଙ୍କ ନାଁ ପ୍ରଥମେ ରହିଥିଲା।

କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଲୋଭ ପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଯେଉଁ ଚକ୍ରବ୍ୟୁହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ତାହାକୁ ନେଇ ସୋନିଆ ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଗେହଲୋତଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ୮୨ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ଯେଉଁ ଜଟିଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ତାହା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡ଼ୁଆ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଦୂତମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବା ଏବଂ ପୃଥକ ସଭା ନକରିବା ପାଇଁ ଅପମାନ ଏବଂ ଅନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଅଜୟ ମାକେନ୍ ନିଜେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋନିଆ ଏକ ଲିଖିତ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ପରେ କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ବିଷୟରେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ସହିତ ବିକଳ୍ପ କ’ଣ?

ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ରହିଥିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୁଏ। ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ପ୍ରଥମ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ଦଳ ଜିତେ, ତା’ହେଲେ ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯଦି ଏହା ହାରିଯାଏ, ତେବେ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ଶେଷ ସୁଯୋଗ ଭଳି ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ଦୌଡ଼ରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ହାଇକମାଣ୍ଡ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ସହ ପଞ୍ଜାବ ପରି ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.