Take a fresh look at your lifestyle.

Punjab Congress Crisis: ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସରେ କମ୍ପନ: ଅମରିନ୍ଦରଙ୍କ ପରେ କିଏ ?

0 880

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼: ପଞ୍ଜାବ (Punjab) ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ (Chief Minister) କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ (Captain Amarinder Singh) ଆଜି ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ (Governor) ଭେଟି ସେ ନିଜର ଇସ୍ତଫା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭବନରେ ନିଜ ସମର୍ଥକ ତଥା ବିଧାୟକଙ୍କ ସହିତ ପହଞ୍ଚି ନିଜ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଇସ୍ତଫା ପ୍ରଦାନ ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଦଳରେ ଅପମାନିତ କରାଯିବା କାରଣରୁ ସେ ଦଳରୁ ଇସ୍ତଫା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସ ପୁଣି ଥରେ କମ୍ପନ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ଓ ନଭଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। କୁହାଯାଉଛି ଏହି ବୈଠକ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ଯମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ। ଏପରିକି ତାଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇବାକୁ ଦାବି ହେଉଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ରହିଛି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ପଞ୍ଜାବର କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଭାରୀ ହରିଶ ରାୱତ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାନସଭା ପାର୍ଟି (ସିଏଲପି) ର ତୁରନ୍ତ ବୈଠକ ଡାକିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରି ଏଆଇସିସି ଦଳର ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 18ରେ ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ବୈଠକ ଡକାଯାଇଛି। ରାୱତ ତାଙ୍କ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଗ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବୈଠକକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଏଆଇସିସି ପିପିସିସିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ପଞ୍ଜାବର ସମସ୍ତ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କି ଏହି ବୈଠକରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ରାଓ୍ୱତ ତାଙ୍କ ଟ୍ବିଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ।

ସେପଟେ ସିଦ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି କି ଏଆଇସିସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁତାବକ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ ୧୮ ତାରିଖରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟାରେ ପଞ୍ଜାବର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ହରିଶ ଚୌଧୂରୀ ଓ ଅଜୟ ମାକନ ଏହି ବୈଠକର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ହେବେ। କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇନାହିଁ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ମୋହାଲି ସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ରହିଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ରହିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଗତମାସରେ ଚାରି ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ଦୁଇ ଡର୍ଜନରୁ ଅଧିକ ବିଧାୟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତିକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ନେଇ ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟର ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଦୂର କରି କଂଗ୍ରେସ ଏକତା ଏବଂ ସହଯୋଗର ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଉଛି। କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ଦୃଢଭାବେ ବିରୋଧ ଏବଂ ସପ୍ତାହେ ଧରି ସଂଘର୍ଷ ପରେ କ୍ରିକେଟରରୁ ରାଜନେତା ପାଲଟିଥିବା ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ଜୁଲାଇରେ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ନୂତନ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ସିଦ୍ଧୁ ପୂର୍ବ-ପୋଲ୍ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ ନକରିବାରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଏହାର କିଟିରେ କେବଳ ଏକ ଛୋଟ ଦଳ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ପଞ୍ଜାବରେ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁକାବିଲା କରୁଛି, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ପୁରୁଣା ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟରେ ପରିଣତ ହେଉଛି। ୧୧୭ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭାରେ ମତଦାନ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.