Take a fresh look at your lifestyle.

BH Series Number Plate: BH ନମ୍ବର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବେ କିପରି, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା…

0 698

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

BH Series Number Plate: ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସରକାର ଗାଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବର ପାଇଁ BH ନମ୍ବର ସିରିଜ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। BHର ଅର୍ଥ ଭାରତ। ଗାଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକର ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟରେ ଆପଣ ମାନେ ବିଶେଷ କରି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକର କୋଡ଼ ଦେଥିଥିଲେ। ସେହି କୋଡ଼ ଅନୁଯାୟୀ ଗାଡ଼ିଟି କେଉଁ ରାଜ୍ୟର ତାହା ଜାଣି ହେଉଥିଲେ। ଧରି ନିଅନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗ OD କୋଡ଼ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ DL କୋଡ଼ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବିଏଚ ସିରିଜର ଗାଡ଼ିର ନମ୍ବର ସମଗ୍ର ଦେଶ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ରହିବ। ତେବେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାତାୟତ କରୁଥିବା ଗାଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏହା ଲାଭଦାୟକ ହେବ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

କିଭଳି ପାଇବେ ଏହି ସିରିଜର ନମ୍ବର
ପ୍ରଥମ କଥା ହେଉଛି BH ସିରିଜର ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ପାଇଁ ମନ ପସନ୍ଦର ମିଳିବ ନାହିଁ। କ୍ରମାଗତ ସିରିଏଲ ଭାବରେ ଏହା ଦିଆଯିବ। ସାଧାରଣ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟଗୁଡିକର ଏକ କ୍ରମ ଅଛି । ଯାନ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବା ସହିତ ସଂଖ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଢିଥାଏ କିମ୍ବା ସଂଖ୍ୟା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଇଂରାଜୀ ଅକ୍ଷରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ବିଏଚ୍ ସିରିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ହେବ ଏବଂ ମାନୁଆଲ୍ କାଗଜପତ୍ର ପ୍ରାୟ ଶୂନକୁ ଖସି ଆସିବ। ବିଏଚ୍ ସିରିଜରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କିମ୍ବା ଇଭି ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଆତି ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ଇଭି ପାଇଁ BH ସିରିଜ୍ ନମ୍ବର ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଫିରେ ୨ ପ୍ରତିଶତ ରିଆତି ମିଳିବ। ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଡିଜେଲ ଯାନ ପାଇଁ BH ସିରିଜ୍ ନମ୍ବର ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ୨ ପ୍ରତିଶତ ଅତିରିକ୍ତ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଏହି ସିରିଜର ଆରମ୍ଭ କାହିଁକି
ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସରକାର କାହିଁକି BH ସିରିଜ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କଣ ରହିଛି। ଅନେକ ବିଭାଗର ଯାନଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୁଏ କିମ୍ବା ସେହି ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତୁମେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କାଗଜକୁ ସେହି ରାଜ୍ୟର ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ RTO କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ବାରମ୍ବାର ଦୌଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏହା ଏକ ଜଟିଳ କାର୍ଯ୍ୟ, ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ। ଏହାର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି BH ସିରିଜର ପଞ୍ଜିକରଣ। BH ସିରିଜ୍ ଯାନଗୁଡିକ କୌଣସି କାଗଜପତ୍ର ବିନା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରିବ। ସେ କେଉଁ ପ୍ରଦେଶରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫, ୨୦୨୧ରୁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି।

କିପରି କରିବେ ଆବେଦନ
କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବିଏଚ୍ ସିରିଜ୍ ପଞ୍ଜିକରଣର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କହିନାହିଁ। ତଥାପି, ବିଏଚ୍ ସିରିଜ୍ ସଂଖ୍ୟା ନେବା ପାଇଁ, ସାଧାରଣ ଯାନ ସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ସମାନ ନିୟମ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ। ବଡ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେବ ଯେ BH ସିରିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଡିଜିଟାଲ୍ । ଘରେ ବସି ଏହି ନୂତନ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଆପଣ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଅନଲାଇନରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଦଲିଲ ଦାଖଲ କରାଯାଇପାରିବ। କିପରି ପଞ୍ଜୀକରଣ କରାଯିବ ତାହାର ବିବରଣୀ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଛି-

  • ଯଦି କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଗାଡିର ପଞ୍ଜୀକରଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ସହିତ ଫର୍ମ-୬୦ ସଂଲଗ୍ନ କରିବାକୁ ପଡିବ। BH ସିରିଜର ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ଫର୍ମ ୬୦ ଆଧାରରେ ଦିଆଯିବ।
  • ଯଦି ଗାଡି ମାଲିକ ଜଣେ ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ସହିତ ତାଙ୍କ ସରକାରୀ ପରିଚୟ ପତ୍ରର ଏକ କପି ଯୋଡ଼ିବାକୁ ହେବ।
  • ବିଏଚ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଗାଡି ମାଲିକଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଥର ରୋଡ଼ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଟ୍ୟାକ୍ସର ପରିମାଣ ଯାନର ଇନଭାଇସ୍ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ। ଯେଉଁ ଗାଡିଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍, ସେମାନଙ୍କୁ ୮ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ୧୦ ରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାନ ଉପରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯାନ ଉପରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ରୋଡ଼ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରାଯିବ ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଟେ ।
  • ଡିଜେଲ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ (Electric Vehicle) ପାଇଁ ରୋଡ଼ଟ୍ୟାକ୍ସର ନିୟମ ଭିନ୍ନ ଅଟେ । ଡିଜେଲ ଯାନ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସଡକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ରେଗୁଲାର ପଇଠ ରାଶି ସହିତ ଯୋଡ଼ାଯିବ। ରୋଡ଼ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ସେମାନଙ୍କୁ ୦ ପ୍ରତିଶତ ରିଆତି ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ଇଭି ଗାଡ଼ି ବଡ଼ ସୁବିଧା ପାଉଛି।
  • BH ସିରିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଉଛି । ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୋର୍ଟାଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହି ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଏଚ୍ ସିରିଜ୍ ନମ୍ବରଗୁଡିକ ଅନିୟମିତ ଭାବରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟର ରଙ୍ଗ ଧଳା ହେବ ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ଏହା ଉପରେ କଳା ଅକ୍ଷରରେ ଲେଖାଯିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.