Take a fresh look at your lifestyle.

ୟୁକ୍ରେନ-ଋଷ ଯୁଦ୍ଧ, ଭାରତରେ ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ !

0 561

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱ ବଜାର ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। କରୋନା କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ସଙ୍କଟରେ ପଡିଛି। ଏହା ପରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ରୁଷର ଆକ୍ରମଣ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ଜାପାନର ଆର୍ଥିକ କମ୍ପାନୀ ନୋମୁରା କହିଛି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ସଙ୍କଟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ଚାପ ବଢାଇବ ଏବଂ ଏସିଆରେ ଭାରତ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିବ। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏସୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଏହାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବେ। ଏହି ଦେଶଗୁଡିକର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହେଁ। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଡିପିର ୬.୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ଭାରତ ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ଆକଳନ ୬.୪ ପ୍ରତିଶତରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ନୋମୁରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସିଆର ଭାରତ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ। ଭାରତ ବହୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟକୁ ବଢାଇବ। ନୋମୁରା ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଡେଇଁବା ଦ୍ୱାରା ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ୦.୨୦ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ହେବ। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ହାରାହାରି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୪.୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ବୋଲି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଳନ କରିଛି। ନେମୁରା ରିପୋର୍ଟ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ଜୁନ ମାସରୁ ରେପୋ ରେଟରେ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ।

ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ହୋଇପାରେ ମହଙ୍ଗା
କ୍ୱାଣ୍ଟ ଇକୋ ରିସର୍ଚ୍ଚର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୧୦ ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ, ତେବେ ଭାରତର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୧୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୯.୨ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦାର ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ମଦନ ସବନିଭାସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଅଶୋଧିତ ତୈଳରେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଡେଇଁପଡେ, ତେବେ ହୋଲସେଲ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଅର୍ଥାତ୍ ଡବ୍ଲ୍ୟୁପିଆଇ ୧.୨ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଅର୍ଥାତ୍ ସିପିଆଇ ୦.୩୦-୦.୪୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ନୋମୁରା କହିଛି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ସଙ୍କଟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ଚାପ ବଢାଇବ ଏବଂ ଏସିଆରେ ଭାରତ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିବ। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏସୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଏହାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବେ। ଏହି ଦେଶଗୁଡିକର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହେଁ। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଡିପିର ୬.୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ଭାରତ ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି।

ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସଜାଡିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରୟାସ
ଘରୋଇ ଅର୍ଥନୀତିରେ ୟୁକ୍ରେନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଋଷର ସାମରିକ ଅଭିଯାନର ପ୍ରଭାବକୁ ଆକଳନ କରିବାରେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଦେଶର ବାହ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେତୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟାଘାତ କିମ୍ବା ବାଣିଜ୍ୟ ମାର୍ଗରେ ଅବରୋଧ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ସାତ ବର୍ଷର ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯଥା ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୧୦୫ ଡଲାର। ସ୍ୱଳ୍ପ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଅବଧିରେ ଏହା ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ନିର୍ବାଚନ ପରେ ୧୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିପାରେ ତୈଳଦର
ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସମେତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଦୈନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଏଲପିଜି ହାରରେ ମାସିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଗତ ତିନିମାସ ଧରି ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ନ ଥିବାବେଳେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନକୁ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି କରିଛି | ଆସନ୍ତା ମାସରେ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଲିଟର ପିଛା 10 ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଶିଳ୍ପ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ ତୈଳ ଆମଦାନୀକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର
ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତିର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବ ଆକଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି। ବୈଦେଶିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ଋଷ ଉପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡିକର ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହେବ, ଏହାର ସମୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି। ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିବାରେ ଭାରତ ହେଉଛି ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଦେଶ। ଆମଦାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଏହାର 85 ପ୍ରତିଶତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ସହିତ ପ୍ରାୟ ୧୮ ବିଲିୟନର ବ୍ୟବସାୟ
ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ରପ୍ତାନି ସଂଗଠନ (FIEO) କହିଛି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ-ଋଷ ସାମରିକ ସଙ୍କଟ ସାମଗ୍ରୀ, ଦେୟ ଏବଂ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏହା ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତ ଏବଂ ଋଷ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ 9.4 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ, ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୨୦୨୦-୨୧ରେ ଏହା ୮.୧ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିଲା।

ଭାରତ ମୁଖ୍ୟତ ଋଷରୁ ଇନ୍ଧନ, ଖଣିଜ ତେଲ, ମୋତି, ମୂଲ୍ୟବାନ କିମ୍ବା ଅର୍ଦ୍ଧ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର, ଆଣବିକ ରିଆକ୍ଟର, ବଏଲର, ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଏବଂ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଉପକରଣ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ | ଏଥି ସହିତ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଉତ୍ପାଦ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ଜୈବ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଯାନଗୁଡିକ ଋଷକୁ ରପ୍ତାନି କରାଯାଏ |

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.