Take a fresh look at your lifestyle.

ପ୍ରଥମ ଅଭିଭାଷଣରେ କିଛି ଏପରି କହିଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟରେ ରହିଗଲା…

0 779

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜି ଦେଶର ପଞ୍ଚଦଶ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି (Fifteenth President) ଭାବେ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ (Droupadi Murmu) ଶପଥ ଗ୍ରହଣ (Oath) କରିଛନ୍ତି। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି (Chief Justice) ଏନଭି ରମନ୍ନା (NV Ramanna) ତାଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ପରେ ମୁର୍ମୁ (Droupadi Murmu) ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ (Greeted to the nation) କରିଥିଲେ। ଜୋହାର ନମସ୍କାର କହି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ତାଙ୍କର ଭାଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ କି “ମୁଁ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତରେ ଜନ୍ମିତ ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି। ମୋର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଗରିବ ଲୋକଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।”

ମୁର୍ମୁ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାରୁ ମୁଁ ସମସ୍ତ ସାଂସଦ ତଥା ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମୋର ହୃଦୟରୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଉଛି। ଆପଣଙ୍କର ଭୋଟ୍ ଦେଶର କୋଟି ନାଗରିକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି।” ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ମୁଁ ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ଦେଶ ଭାବରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛି। ଆଜିଠାରୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିବ।

ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ସଂକେତ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୫୦ତମ ବର୍ଷ ପାଳନ କରୁଥିଲା, ମୋର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆଜି ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ତମ ବର୍ଷରେ ମୁଁ ଏହି ନୂତନ ଦାୟିତ୍ୱ ପାଇଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନେ ଆମଠାରୁ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ନାଗରିକଙ୍କଠାରୁ ଯେଉଁ ଆଶା କରିଥିଲେ, ତାହା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏହି ଅମୃତ କାଳରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ମୁର୍ମୁ କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁଲାଇ ୨୬ ତାରିଖ କାର୍ଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ। ଏହି ଦିନଟି ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଉଭୟ ସାହସିକତା ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ପ୍ରତୀକ। ଆଜି ମୁଁ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଏବଂ ଦେଶର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ କାର୍ଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ ଉପରେ ମୋର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ମୋର ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ଓଡିଶାର ଏକ ଛୋଟ ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲି। ମୁଁ ଯେଉଁ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରୁ ଆସିଛି, ସେଠାରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପାଇବା ମୋ ସ୍ୱପ୍ନ ପରି ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅନେକ ବାଧାବିଘ୍ନ ସତ୍ତ୍ୱେ ମୋର ସଂକଳ୍ପ ଦୃଢ଼ ରହିଲା। ଏବଂ କଲେଜ ଯିବାରେ ମୁଁ ମୋ ଗାଁର ପ୍ରଥମ ଝିଅ ଥିଲି ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଥିଲେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଆଦିବାସୀ ସମାଜର, ଏବଂ ମୁଁ ୱାର୍ଡ କାଉନସିଲରଙ୍କ ଠାରୁ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛି। ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ମହାନତା, ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମାତା। ସୁଦୂର ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଝିଅ, ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ମୋର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଫଳତା ନୁହେଁ, ଏହା ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗରିବଙ୍କ ସଫଳତା। ମୋର ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଯେ ଭାରତର ଗରିବ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖି ପାରିବେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.