Take a fresh look at your lifestyle.

ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଭାରତ

0 797

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ମାସ ୧୫ ତାରିଖରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ (Afghanistan) ଦଖଲ କରିଛି ତାଲିବାନ (Taliban)। ଏହି ଦଖଲ ପରେ ଦେଶରେ ସ୍ଥିତିରେ ଦ୍ରୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ (Afghanistan) ଆମେରିକା (America) ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ଦେଶରେ କେବଳ ତାଲିବାନ ଶାସନର ଘୋଷଣା ବାକି ରହିଯାଇଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ଶାସନର ଆଗମନ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରିଥିବାବେଳେ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ରହିଛନ୍ତି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ରହିଛି। ଭାରତ ସୀମାରେ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିକାଶରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଟିମ ଗଠନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ (ଇଏମ୍) ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।
ସୂଚନାନୁସାରେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବିକାଶମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନିକଟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ, ଏନଏସଏ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଭାରତର ତୁରନ୍ତ ପ୍ରାଥମିକତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଏନଏସଏ ବ୍ୟତୀତ ସଂପୃକ୍ତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଂଶ ହେବେ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଗଠିତ ଏହି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ନିୟମିତ ବୈଠକ କରିଆସୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ନିରାପଦ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଜମି ବ୍ୟବହାର କରି ଦେଶ ବିରୋଧରେ ଆତଙ୍କବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଗଭୀର ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଆଜି ସକାଳେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଦେଇଥିବା ସଂକଳ୍ପ ସମେତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ଥଳ ସ୍ଥିତି ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।
ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (ୟୁଏନଏସସି) ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ଏକ 7-ପଏଣ୍ଟ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳକୁ “କୌଣସି ଦେଶକୁ ଧମକ ଦେବା କିମ୍ବା ଆକ୍ରମଣ କରିବା କିମ୍ବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରିବା କିମ୍ବା ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ” ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି।’ ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ୟୁଏନଏସସିରେ ଏହି ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ ହୋଇଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପରେ ନାଟୋ ସହଯୋଗୀ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ତିନି ଦେଶ ତାଲିବାନ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ତଥା ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଯାତାୟାତକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଦାବି କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଋଷ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ୧୩ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏହି ସଂକଳ୍ପ ସପକ୍ଷରେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।
ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଭାରତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ କୌଣସି ଦେଶକୁ ଧମକ ଦେବା କିମ୍ବା ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଜମି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହାସହ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଯୋଜନା କିମ୍ବା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.