Take a fresh look at your lifestyle.

Covid Data: ଦେଶରେ କୋରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ୪୯ ଲକ୍ଷ : ତଥ୍ୟ

covid data: ସରକାର କୋରୋନା ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବାର ଆଉ ଏକ ପ୍ରମାଣ ଦେଲା ଷ୍ଟଡ଼ି

0 867

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Covid Data: ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀ ଦେଶରେ ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି। ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଚାରି ଲକ୍ଷ ୪୪ ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ଆଧାରରେ ଏକ ନୂତନ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏହି ତଥ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାଇଛି। ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରଦତ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ଠାରୁ ୪ ରୁ ୧୧ ଗୁଣ ଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏଥିସହ ଅର୍ଥନୀତିର ମୂଲ୍ୟ ମୋଟ ଜିଡିପିର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ଡେକାନ ହେରାଲ୍ଡର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବାୟୋଷ୍ଟାଟିଷ୍ଟିଆନ୍ ତଥା ଏପିଡେମୋଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ଭ୍ରାମର ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଟିମ୍ ସଂକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ କରିଛି। ସେ ଏହି ଆକଳନକୁ ସରକାରୀ ଆକଳନ ସହିତ ମେଳ କରିଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କର ଏପିଡେମୋଲୋଜିକାଲ ମଡେଲ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧.୪ ମିଲିୟନ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଆକଳନ ସହ ମେଳ ଖାଇ ଏହା ଜଣା ପଡିଥିଲା ​​ଯେ ଭାରତରେ ୧୭ ଲକ୍ଷରୁ ୪୯ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଭ୍ରାମର ମୁଖାର୍ଜୀ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା କହିଛନ୍ତି, ‘ଭାରତରେ ପ୍ରକୃତ କୋଭିଡ ମୃତ୍ୟୁ ହାରକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ହେତୁ ଆମେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲୁ। ଆମର ଅଧ୍ୟୟନ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ପ୍ରକୃତ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୪ ରୁ ୧୧ ଗୁଣ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ପ୍ରକୃତ ସଂକ୍ରମଣ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ପ୍ରାୟ ୦.୪-୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ କେବଳ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ ୩୦ ଜୁନ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୯୦ କୋଟି ଲୋକ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହିପରି ୧୭ଲକ୍ଷରୁ ୪୯ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଏହାଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ରହିଛି। ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ମାତ୍ର ୩.୩୩ କୋଟି ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୪ ଲକ୍ଷ ୪୪ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ କୋରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.