Take a fresh look at your lifestyle.

ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ବଢାଉଛି ତାଲିବାନ

0 866

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧, ଆମ ଦେଶ ୭୫ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନି ରାଜୁତିର ଅୟମାରମ୍ଭ ହେଉଥିଲା । କାବୁଲକୁ ନିଜ ଅଧିକାରକୁ ନେଇଥିଲା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ତାଲିବାନ। କାବୁଲ ତାଲିବାନ ଅଧିନକୁ ଯିବା ପରେ ସେଠାରେ ଭୟର ବାତାବରଣ। ତାଲିବାନର ଅତ୍ୟାଚାର ବିଷୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନବାସୀ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଘରୁ ଏଣେତେଣେ ବିଚଳିତ ଭାବେ ପଳାୟନର ପନ୍ଥା ବାଛି ନେଇଛନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନର ଏହି ଭୟ କେବଳ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସୀମିତ ନାହିଁ। ଆମେରିକାର ଦେଶ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ନେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏକ ଅପରେସନ୍ ଚଳାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରାଇ ଆଣିଛି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ସମସ୍ୟା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ରହିଛି। ଯଦି ସେମାନେ ଯାଆନ୍ତି, ସେମାନେ କେଉଁଠାକୁ ଯାଆନ୍ତି? ବିଶେଷ ଭାବରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଦେଶ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ତାଜିକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଉଜବେକିସ୍ତାନ। ସର୍ବଶେଷରେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଏହି ଦୁଇ ପଡୋଶୀ ଦେଶ କାହିଁକି ଏତେ ଚିନ୍ତିତ, ସେମାନେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପଡ଼ୋଶୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ
ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ୭ଟି ଦେଶର ସୀମାକୁ ଲାଗିଛି। ଇରାନ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ, ତାଜିକିସ୍ତାନ, ଚୀନ୍, ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଭାରତ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ସହିତ ସୀମା ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ଆସିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ତାଲିବାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ତେଣୁ ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସେଠାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ। ତାଲିବାନ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଡିଲକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି। ଇରାନ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତାଲିବାନର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ଏହା ବିଶେଷ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ। ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା।

ଏବେ ବାକି ରହିଲା ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଏବଂ ତାଜିକିସ୍ତାନ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସୀମା ଏବଂ ତାଲିବାନର ବିପଦକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ (ୟୁଏସ୍ଏସ୍ଆର୍) ର ଅଂଶ ଥିଲେ। ଏହାର ପତନ ପରେ ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ଲାଭ କରିଛି ।

ତାଜିକିସ୍ତାନ: ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କୀର ଶିକାର

ତାଜିକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ସୀମାରେ ରହିଛି। ଏହି ସୀମା ପ୍ରାୟ ୧୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବାଦକଂଶା, ତାଖୁର, କୁଣ୍ଡୁଜ ଏବଂ ବାଲଖ ରାଜ୍ୟ ଏହାକୁ ସୀମାବର୍ତ୍ତି ରାଜ୍ୟ। ଏହି ଦେଶରେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଅଟେ। ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧର୍ମର ଲୋକମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ବଞ୍ଚିବାର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ଦଖଲ ପରେ ତାଜିକିସ୍ତାନ ତାଲିବାନ ଚିନ୍ତାଧାରାରୁ ସବୁଠୁ ବଡ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି।

ତାଜିକିସ୍ତାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବଢୁଥିବା ମାନବୀୟ ସମସ୍ୟା। ତାଲିବାନକୁ ଭୟ କରି ଲୋକମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦେଶ ଛାଡି ଚାଲିଯାଉଛନ୍ତି। ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ତାଜିକିସ୍ତାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ତାଜିକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଖବର ଆସିଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ, ଯେତେବେଳେ ତାଲିବାନର କାବୁଲକୁ ଦଖଲ କରିବାର ଖବର ଆସିଲା ସେତେବେଳେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଶରଫ ଘାନି ମଧ୍ୟ ତାଜିକିସ୍ତାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। ପରେ ତାଜିକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଖବରକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ତାଜିକିସ୍ତାନର ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଆଗମନକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ, ଅନ୍ୟ ପଟେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରଭାବରେ ଦେଶରେ ଅସ୍ଥିରତା ତଥା ଅପ୍ରିତିକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୀମା ପାର କରି ଡ୍ରଗ୍ ଚୋରା ଚାଲାଣ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ନିଶା କାରବାରରୁ ତାଲିବାନ ବର୍ଷକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥାଏ।

ରୁଷର ତାଜିକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥକ ଏବେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି
୧୯୯୧ ପୂର୍ବରୁ ତାଜିକିସ୍ତାନ ଋଷର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା। ୧୯୭୯ରେ ଋଷ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବା ସହିତ ନିଜ ଦଖଲ ନେଇଥିଲା। ତା’ପରେ ତାଜିକିସ୍ତାନ ସମେତ ସେହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଋଷକୁ ସମର୍ଥନ କଲେ, ଯାହା ସେତେବେଳେ ଏହାର ଅଂଶ ଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ତାଜିକିସ୍ତାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିଥିଲେ। ୧୯୮୭ରେ, ଏହି ମୁଜାହିଦ୍ଦିନମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଜିକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଇତିହାସରେ ଆଉ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର କାହାଣୀ ରହିଛି । ତାଜିକିସ୍ତାନର ତାଜିକ୍ ଲୋକମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ରହୁଥିବା ତାଜିକ୍ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାଉଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ତାମିଲମାନେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତାମିଲଙ୍କ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାଇବା ସହ ସମାନ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଜିକିସ୍ତାନର ଅନେକ ଲୋକ ଥରେ ନିଜ ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯାଇ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।

୮୦ ଦଶକର ଶେଷ ଭାଗରେ, ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ସମୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଥିଲା। ୧୯୮୯ରେ, ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ, ୧୯୯୧ରେ, ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଅଲଗା ହେଲା। ତା’ପରେ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନମାନଙ୍କ ସହ ଲଢୁଥିବା ତାଜିକିସ୍ତାନର ନାଗରିକମାନେ ନିଜ ଦେଶକୁ ଆସି ଇସଲାମିକ୍ ରେଭେନ୍ସା ପାର୍ଟି (ଆଇଆରପି) ଗଠନ କରିଥିଲେ। ୧୯୯୨ରୁ ୧୯୯୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ଏହା ଏକ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ବୁରହାନୁଦ୍ଦିନ ରବ୍ବାନୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ଆଇଆରପି ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥିଲେ। ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଓ ଆଶ୍ରୟ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରବ୍ବାନୀ ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୯୬ରେ ସେ ନର୍ଦନ ଆଲାଏନ୍ସରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ରବ୍ବାନୀ ଏବଂ ତାଜିକିସ୍ତାନର ଶାସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସମୀକରଣ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ନର୍ଦନ ଆଲାଏନ୍ସ ଏବଂ ତାଜିକିସ୍ତାନର ଶତ୍ରୁ ପାଲଟିଥିଲା ତାଲିବାନ। ତାଜିକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋମାନୋଭ ଏବଂ ଆଇଆରପି ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ବିରତି ଆଣିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ତାଲିବାନ ସହ ଲଢିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୧ରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ତାଜିକିସ୍ତାନ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତାଜିକିସ୍ତାନର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଜିକିସ୍ତାନ ସାମୂହିକ ସୁରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ସଂଗଠନ (CSTO) ରୁ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଛି। ଏହା ଋଷର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଦେଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଏକ ସଂଗଠନ। ତାଜିକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଋଷ ତୁରନ୍ତ ନୂତନ ପୋଷ୍ଟ କରିବା କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶରେ କିପରି ନ ପହଞ୍ଚେ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

ଉଜବେକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବାତ୍ମକ ସ୍ଥିତି
ଉଜବେକିସ୍ତାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କୁ ନେବା। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଦେଶ। ଏହାର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ତାସକେଣ୍ଟ। ସେହିଭଳି ତାସକେଣ୍ଟ ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲ ବାହାଦୂର ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଏହି ଦେଶ ୟୁଏସଏସର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା। ଋଷ ସହିତ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ହାତ ମିଳାଇବା ଘଟଣା ସେହିପରି ଥିଲା, ଯେପରି ତାଜିକିସ୍ତାନର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଭୌଗୋଳିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଭିନ୍ନ। ତାଜିକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ହଜାରେ କିଲୋମିଟର ସୀମା ବାଣ୍ଟିଥିବାବେଳେ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ମାତ୍ର ୧୪୪ କିଲୋମିଟର ସୀମା ଲାଗିଛି। ଏହାର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଅମୁ ଦରିଆ ନଦୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ସମଗ୍ର ସୀମା କଟା ତାର ଦ୍ୱାରା ଘେରା ଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସର୍ବଦା ବିଦ୍ୟୁତ ସରବରାହ ଜାରି ରହିଥାଏ । ଫଳରେ ଖାଲି ସ୍ଥାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ୍ସ ବିଛାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଏ । ତେଣୁ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଉଜବେକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାର କେବଳ ଗୋଟିଏ ମୁଖ୍ୟ ଉପାୟ ଅଛି। ତାହା ହେଉଛି ଉଜବେକିସ୍ତାନ-ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ୍ ବ୍ରିଜ୍।

ଏହି ସେତୁ ପଛରେ ଏକ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଯଦିଓ ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ୍ ବ୍ରିଜ୍ କୁହାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲେ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପ୍ରବେଶ ପରେ ଉତ୍ତର ବାଲାଖ ରାଜ୍ୟର ହରତାନ ସହରକୁ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ଟେର୍ମେଜ ସହରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଋଷ ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଛୋଟ କାସ୍କ ବ୍ରିଜ୍ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଋଷରୁ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଣ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ୧୯୮୨ ମସିହାରେ ରେଳ ଏବଂ ରାସ୍ତାର ଏକ ଡବଲ୍ ବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଋଷର ସେନା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଫେରିଗଲେ, ସେହି ସମୟରେ କେବଳ ଏହି ସେତୁକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସେତୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସଙ୍କଟ ସଂପର୍କରେ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ କାହାକୁ ଉଜବେକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ କାହାକୁ ଅଟକାଇବା ଉଚିତ୍ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ।

ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ କାହାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ
ଋଷର ସମର୍ଥନ ପାଇ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ଉଜବେକିସ୍ତାନକୁ ଘୃଣା କରେ। କିନ୍ତୁ କଠୋର ସୀମା ଉଜବେକିସ୍ତାନକୁ କିଛି ପରିମାଣରେ ଅସୁବିଧାରୁ ରକ୍ଷା କରିଛି। ତେବେ ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଲୋକମାନେ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ସୀମା ପାର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ଲୋକ ଭାରି ରାକ୍ଷୀ ହେତୁ ତାଜିକିସ୍ତାନର ସୀମା ଆଡକୁ ପଳାଉଥିବାବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ସହ ଜଡିତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ଉଜବେକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୧୪ ଅଗଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୮୪ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ ତାସକେଣ୍ଟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ-ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ୍ ବ୍ରିଜ୍ ନିକଟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାଙ୍କର ଏକ ବିଶାଳ ସମାବେଶ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ପରେ ତାଙ୍କୁ ମନାଇବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ତାଲିମେନ ସହରର ଲୋକମାନେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ବାଦ ଏଜେନ୍ସି AFPକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିବା ପରେ ସହରର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲା। ତାଲିବାନ ଭଳି ଏକ ସଂସ୍ଥା ନିଜ ପଡ଼ୋଶୀରେ ଶାସନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ଏକ ସାମରିକ ଜାହାଜ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିବାର ଖବର ଆସିଥିଲା। ଏହା ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ଥିଲା | ଖବର ଆସିଲା ଯେ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ବାୟୁସେନା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ବିମାନକୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜି ହେଲେ। କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହା ବ୍ୟାକ୍ଫାୟାର୍ ହେଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କେଉଁ ଜାହାଜରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି ଏବଂ ଏଥିରେ କେତେ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ନିଶ୍ଚିତତା ନାହିଁ।

କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ହୋଇଛି

ସାଧାରଣ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ବହୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତା ପଳାୟନ କରି ଏଠାରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବରିଷ୍ଠ କମାଣ୍ଡର ଅବଦୁଲ ରସିଦ ଦୋଷ୍ଟମ କାବୁଲ ଫ୍ରଣ୍ଟର ପତନ ହେବାର ଭୟ ଥିବାରୁ ସେ ୧୪ ଅଗଷ୍ଟରେ ଉଜବେକିସ୍ତାନକୁ ଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସେନା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଦୋଷ୍ଟମଙ୍କ ପ୍ରତି ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ ଥିଲା ଏବଂ ସେ ତାଲିବାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମଜାରେ ସରିଫରେ ନିଜର ଟିମକୁ ସମ୍ଭାଳି ଯୁଦ୍ଧ ଚଳାଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅବଦୁଲ ରସିଦ ଦୋଷ୍ଟମ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଜନଜାତିର, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି। ତେବେ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ସେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନେତା ଏଠାରେ ଥିବା କଥାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରେ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଡୁନିଓଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୋଷ୍ଟମ୍, ମହମ୍ମଦ ନୁର ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଶରଫ ଘାନି ଉଜବେକିସ୍ତାନରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହୋଇ ରହିଛି।

  • ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ପରି ବଡ ପଡୋଶୀ ତାଲିବାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଲିବାନ ସହ କିପରି ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ସେ ବୁଝିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି।
  • ଉଜବେକିସ୍ତାନର ଅନେକ ଲୋକ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଦେଶରେ ସହାନୁଭୂତି ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରାଯିବ ସେନେଇ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଏବେବି ନିରବ ରହିଛି।
  • ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ସରକାରର କୌଣସି ନେତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇ ସେ ତାଲିବାନ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଶତ୍ରୁତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି।

ତାଲିବାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କେଉଁ ପ୍ରକାର ସରକାର ଗଠନ ହେବ ତାହା ସୂଚାଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ନୀତି ପ୍ରକାଶ କରି ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇତିହାସରେ ତାଲିବାନକୁ ଦୁଇ ହାତ ହରାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଅତି ସତର୍କତାର ସହ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.