Take a fresh look at your lifestyle.

ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବାଜିରେ ଲାଗୁଛି ଜୀବନ

0 435

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ (Afghanistan) ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ଆଫଗାନୀ ମହିଳା (Afghani Women) ନେହୁରା ହେଉଥିଲେ, ସେହି ସମୟର କିଛି ଖଳ ମଣିଷ ଏହାର ଭରପୁର ଫାଇଦା ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । କିଛି ଖଳ ମଣିଷ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରହିଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇ ଆସୁଥିଲେ। ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ବାହା ହେଲେ ବିଦେଶ ଯିବା ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇଯିବ । ଏନେଇ ଆମେରିକା (USA) ତାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି କି କ୍ୟାମ୍ପରେ ଥିବା କିଛି ପରିବାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ହଜାର ହଜାର ଡଲାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ କିଛି ପୁରୁଷଙ୍କୁ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଅର୍ଥ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି। ଫଳରେ ଏଭଳି ଘଟଣା କାବୁଲରେ ମାନବ ତସ୍କରୀର ସମସ୍ୟା ଛିଡ଼ା କରିଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେହେତୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଥାର ପରିମାଣ ପ୍ରକୃତରେ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ୟୁଏଇରେ ଆମେରିକାର କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନେ ମାନବ ଚାଲାଣର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ଯେହେତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି ଏବଂ ତାଲିବାନ ସମସ୍ତେ ସେମାନଙ୍କର ନୂତନ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଏଠାରୁ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ୟୁଏଇରେ ଅଛନ୍ତି । ଥରେ ସେମାନେ ଆମେରିକାରେ ଯାତ୍ରା କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ କଲେ, ସେମାନେ ଆମେରିକା ଯିବେ । ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିବା ତାଲିବାନ ପୂର୍ବ ଶାସନ ପରି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ୧୯୯୬ ରୁ ୨୦୦୦ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନେ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥର ତାଲିବାନ ମହିଳା ଅଧିକାରକୁ ଶରିୟା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ସହ-ଶିକ୍ଷା, ପୁରୁଷ ଅଭିଭାବକ ବିନା ଯାତ୍ରା ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ସାରିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.