Take a fresh look at your lifestyle.

Nobel-2021: ମେଡିସିନ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା

0 482

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Nobel-2021: ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଭେଷଜ(ମେଡିସିନ) ପାଇଁ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ସ୍ପର୍ଶ ପାଇଁ ରିସେପ୍ଟର ଆବିଷ୍କାର ପାଇଁ ଫିଜିଓଲୋଜି କିମ୍ବା ମେଡିସିନ୍ରେ ଡେଭିଡ୍ ଜୁଲିୟସ୍ ଏବଂ ଆର୍ଡେମ୍ ପଟାପାଉଟିୟନ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ୨୦୨୧ ଜିତିଛନ୍ତି । ଫିଜିଓଲୋଜି କିମ୍ବା ମେଡିସିନରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଉଭୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ୨୦୨୧ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଷ୍ଟକହୋମର କାରୋଲିନସ୍କା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଏକ ପ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଔଷଧରେ ଏହି ଆବିଷ୍କାର ତିନି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆବିଷ୍କାର ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ସି ଜୀବାଣୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ ଯାହା ଯକୃତକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ। ଏହା ଏପରି ଏକ ସଫଳତା ଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ସହଜ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବ୍ଲଡ଼ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରୋଗର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଏକାଧିକ ବର୍ଗରେ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲିଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ।

ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଏତିକି ହୋଇଥାଏ
ଏହି ସମ୍ମାନ ଜନକ ପୁରସ୍କାର ବାବଦରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଏକ କୋଟି ସ୍ବିଡ଼ିଶ କ୍ରୋନର ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଯାହା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ୮.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥାଏ।

ଦପୁରସ୍କାର ରାଶି ଏହାର ନିର୍ମାତା ଓ ସ୍ବିଡିଶ ଆବିଷ୍କାରକ ଅଲଫ୍ରେଡ଼ ନୋବେଲ ଛାଡ଼ିଯାଇଥିବା ସମ୍ପତିରୁ ଆସିଥାଏ। ଅଲଫ୍ରେଡ଼ ନୋବେଲଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ୧୮୯୫ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଫିଜିକ୍ସ, କେମିଷ୍ଟ୍ରି, ସାହିତ୍ୟ, ଶାନ୍ତି ଓ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Leave A Reply

Your email address will not be published.